Litevský ministr: pro investice do větrné energetiky je nutná dohoda všech pobaltských zemí

30. 11. 2017

  • Země: LT - Litva
  • Datum zveřejnění: 30.11.2017

Evropské společnosti, pracující v odvětví větrných elektráren, pozitivně posuzují úsilí Litvy o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, avšak možné investice hodnotí na úrovni celého baltského regionu, uvedl litevský ministr energetiky Žigimantas Vaiciunas.

„Tyto firmy hodnotí trh nejen Litvy, ale celého regionu, a zejména se zajímají o větrnou energii na moři a o plány větrné energetiky Polska. Konkrétní sliby jsem ještě neslyšel, ale úsilí Litvy se setkalo s pozitivní reakcí,“ řekl ministr po setkání s vedoucími pracovníky společností tohoto odvětví v Amsterodamu.

Vaiciunas poznamenal, že se zahraniční business zajímá o litevské plány na výstavbu větrných elektráren v moři. Vládní rozhodnutí na toto téma se může sice  objevit v nejbližších letech, ale podle Vaiciunase by získání investic bylo jednodušší, kdyby existovala dohoda v regionálním měřítku.

„Je důležité zdůraznit, že pro tyto společnosti jsme zajímaví jako region, a několik stovek megawattů v moři pouze pro jeden stát je příliš drahá záležitost. Kdyby existovala mezi pobaltskými státy v této oblasti spolupráce, možnosti by byly mnohem větší,“ řekl ministr.

Vaiciunas dále sdělil, že možnosti spolupráce v oblasti větrné energie v moři již projednal se svými estonskými protějšky.

Ministr energetiky Litvy se setkal s představiteli největších společností větrných generátorů Vestas, Siemens Gamesa, Enercon a Vatenfall.

Projekt obnovené energetické strategie Litvy stanoví, že v budoucnu bude země sama vyrábět potřebnou elektrickou energii a převážná část energie - 80% - by měla být získávána z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: LETA, 30. 11. 2017
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Riga.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: