Loni v Česku přibylo nejvíce firem v historii

31. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V roce 2017 vzniklo v České republice 32 557 obchodních společností. Zaniklo jich 12 100. Obě čísla jsou rekordní. Za rok v Česku přibylo 20 457 obchodních společností, což je opět nejvyšší počet v historii samostatné ČR. Zároveň se snížil podíl bankrotů na zánicích firem - poprvé se dostal pod hranici 10 procent.

Zmíněná čísla vyplývají z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet nově vzniklých firem se v roce 2017 meziročně zvýšil o 3 398. Také společností, které loni skončily, bylo více než v roce 2016, a to o 3335. „V posledních čtyřech letech se čistý přírůstek počtu obchodních společností téměř nemění, když jich každý rok v České republice přibude okolo 20 tisíc,“ říká analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

„Pokud se na čísla podíváme z pohledu meziroční dynamiky, zjistíme, že počet zaniklých společností se zvyšuje rychleji než počet nových (38 % versus 12 %). Počet nových společností na jednu zaniklou se tedy postupně snižuje,“ dodává Věra Kameníčková. Nejvíce nových podniků vzniklo v březnu 2017, konkrétně 3 451, nejméně potom v červenci, kdy bylo založeno pouze 1 920 firem. Nejhorším měsícem byl listopad, kdy svoji činnost ukončilo 1 319 subjektů, mimochodem nejvíce v historii ČR. Nejméně firem naopak skončilo v únoru (859).

Trendy jsou vědecké a technické obory

Největším počtem nových obchodních společností se loni může pyšnit odvětví profesní, vědecké a technické činnosti - do hry vstoupilo 7 361 firem. Jde přitom o obory, které jsou vysoce specializované a vyžadují expertní znalosti. Následoval obchod a nakládání s nemovitostmi. V obchodu také nejvíce subjektů zaniklo.

Růst obliby vědeckých a technických činností dokazuje fakt, že jde o nejdynamičtěji rostoucí segment. Na deset zaniklých obchodních společností (OS) zde připadlo 58 nových. Následuje odvětví informací a komunikací (48:10) a ubytování a stravování.

Regionální rozdělení: Praha drží rekordy

Nejvíce OS zahájilo i ukončilo činnost v roce 2017 ve velkých městech a jejich okolí. Tradičním rekordmanem je Praha. V metropoli loni vzniklo 14 499 společností, v Jihomoravském kraji 4 131 a v Moravskoslezském kraji 2 587. V hlavním městě zároveň zaniklo 6 071 firem. Následují Jihomoravský kraj (1 399) a Ústecko (718 OS). Ve Středočeském kraji zase došlo spolu s krajem Pardubickým k nejvyššímu relativnímu nárůstu počtu obchodních společností. Na deset zaniklých společností v roce 2017 připadlo 40 nových.

Zatímco počet zaniklých společností v uplynulých letech postupně rostl, bankrotů naopak ubývalo. Příčiny toho, že lidé ukončují svůj byznys, jdou dnes už ve většině jiné. 

Loni byly bankroty důvodem zániku u pouhých 6,4 % firem. „Až do roku 2014 se bankroty podílely na zánicích obchodních společností více než jednou pětinou. Výraznější pokles pod hranici 20 % jsme zaznamenali až v roce 2015 a v roce 2017 se poprvé  tento podíl snížil pod 10 %. To, že je podíl bankrotů tak nízký, ukazuje na velmi dobrou situaci českých firem. Zvyšující se počet jejich zániků je jen logickým důsledkem zvyšujícího se počtu podniků na českém trhu a sám o sobě příliš nevypovídá o tom, jak se jim daří nebo nedaří,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek