Loni vzrostl maďarský HDP téměř o 5 %

22. 3. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: HU - Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 14.02.2019

V roce 2017 vzrostl HDP v Maďarsku o 4,1%, v roce 2016 o 2,3%. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle sezónních a kalendářně upravených údajů o 4,8 procenta oproti stejnému období loňského roku, po 4,9 a 5,2 procent v předchozím čtvrtletí. Zsuzsanna Szőkéné Boros, vedoucí odboru v KSH, poukázala na to, že čtvrtý kvartál loňského hospodářského růstu je 14letý rekord.

K růstu ekonomiky přispěla většina hospodářských odvětví, a do značné míry tržně orientované služby. V rámci toho řekla, že růst domácího obchodu a ubytování byl významný.

V loňském roce rostla maďarská ekonomika o trojnásobek průměru Evropské Unie, což dokazuje, že se země nachází v dobách dobytí, je možné vytvořit další pracovní místa, zvýšit mzdy a rozšířit spotřebu - uvedl ministr financí Mihály Varga. Podle ministra financí opatření hospodářské politiky přijatá v oblasti stavebnictví, výrobních odvětví a služeb spolu se zvýšením mezd, vytvářením pracovních míst a zvýšením spotřeby domácností výrazně posílily hospodářský impuls v roce 2018. Zdůraznil, že v důsledku již oznámených investic by se maďarská ekonomika mohla v letech 2019-2020 zvýšit o 4 %.

Zdroj: https://infostart.hu/gazdasag/2019/02/14/nagyot-nott-a-gdp-tavaly-itt-vannak-az-adatok
Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Budapest

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: