López Obrador se chopil kormidla: Mexiko nabírá nový kurz

4. 12. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: MX - Mexiko
  • Datum zveřejnění: 04.12.2018

Od 1. prosince je prezidentem Mexika Andrés Manuel López Obrador. Po třech dekádách, kdy se Mexiko snažilo dohnat země prvního světa pomocí ekonomické integrace, se těžiště politiky přesouvá na neutěšený stav domácí scény. Alarmující míra migrace a násilí, jako i prohlubující se chudoba, nedostatek pracovních příležitostí a sociální vyloučení objektivně otevřely potřebu revize neoliberálního modelu, který prosazovalo předešlých pět prezidentů. 
Ve svém inauguračním projevu, který minulou sobotu přednesl v parlamentu před zákonodárci a více než dvěma desítkami zahraničních hostů, mluvil López Obrador více než hodinu o tom, jakým způsobem si představuje hluboké sociální propasti překonat. Na neoliberální kocovinu naordinoval Mexiku boj proti korupci, zvýšení těžby ropy, úsporná opatření a sociální programy. "S tímto jednoduchým modelem nebude nutné reálně zvyšovat daně ani ceny pohonných hmot nad rámec inflace," uvedl. Dále zdůraznil, že jeho vláda nepůjde cestou zadlužování, jak bylo zvykem v posledních dvou obdobích, kdy vzrostl státní dluh o více než 200 procent, a ujistil zahraniční investory, že jejich investice v Mexiku budou i nadále v bezpečí. Důsledkem vymýcení korupce a podpory domácí produkce má být intenzivnější sociální politika. Nicméně avizovaný plošný důraz na rodinu a lidský život ve všech jeho etapách zavání tak trochu její ideologizací na úkor utilitárnosti.
Celé Mexiko je tak ve stavu očekávání, v němž se mísí touha jedněch a nervozita druhých. Na skutečné dopady takzvané "čtvrté transformace", jak López Obrador neskromně nazývá svůj program s odkazem na tři předchozí klíčová období mexické historie - období nezávislosti, resp. liberálních reforem v 19. stol a Mexickou revoluci 1910-1917 -, si budeme muset ještě chvíli počkat.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Economista

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: