Los Angeles má zelený plán boje proti klimatické změně

24. 5. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: US - Spojené státy americké
  • Datum zveřejnění: 24.05.2019

Los Angeles, druhé největší město USA, známé mimo jiné rozsáhlými dopravními zácpami a smogem, má nový ambiciózní plán, kterým chce bojovat proti klimatické změně. Ten zahrnuje jak přesun k obnovitelným zdrojům energie, tak omezení emisí aut a budov, nebo snížení spotřeby pitné vody. V nové strategii se počítá i s vytvářením nových „green“ pracovních pozic pro komunity s nízkým příjmem.

Do roku 2025 LA plánuje fungovat až z 55 % na obnovitelné elektřině, úplně přestat využívat energii z uhlí a zavřít všechny své plynové elektrárny. Do roku 2045 by mělo město operovat na čisté obnovitelné energii stoprocentně. LA plánuje podpořit komunitní solární programy, díky kterým se solární panely dostanou i do nízkopříjmových domácností.

Co se dopravy týče, město vytváří infrastrukturu nutnou pro elektromobilitu, staví nové pruhy pro jízdní kola, podporuje bikesharing, stejně jako carsharing, a investuje samozřejmě i do veřejné dopravy. Největším znečišťovatelem v rámci LA však překvapivě nejsou automobily, ale jak rezidentní, tak obchodní budovy. Proto je v plánu do roku 2030 výstavba pouze bezemisních budov a do roku 2050 musí všechny existující budovy splňovat stejné standardy jako budovy nové. Se všemi opatřeními LA očekává snížení emisí do roku 2025 o polovinu v porovnání s rokem 2015, což by předčilo dokonce i tempo, ke kterému vyzívá poslední klimatická správa OSN.  

Zdroj: https://www.fastcompany.com/90340978/los-angeles-just-announced-its-own-green-new-deal-to-drastically-slash-emissions
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade USA

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: