Malá firma recyklující pneumatiky se chystá na mezinárodní expanzi

6. 9. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 06.09.2018

Společnost Black Bear, která dává starým automobilovým pneumatikám druhý život ekologickou recyklací, získala 11 milionů eur na rozšíření společnosti a vstup do zahraničí.
Black Bear produkuje vysoce znečišťující surovinu, sazi, udržitelným způsobem. Černý prášek zajišťuje, že se pneumatiky nepřehřejí a zlepšuje strukturu gumy, ale také se používá pro nátěry, pigmenty a inkoust. Tam, kde se v tradičních výrobních metodách spaluje 2,5 kg oleje na 1 kg černého prášku, je tento proces u Black Bear klimaticky neutrální. Společnost má přibližně třicet zákazníků a poskytuje svůj pigment, mimo jiné, velké nizozemské společnosti AkzoNobel pro vývoj práškových laků. Výrobní proces společnosti přináší obrovské úspory a ocel z pneumatik je také recyklována.
Tak vysoká investice je realizována čtyřmi stranami, včetně fondu udržitelnosti ING, který se zaměřuje na ekologické investice. "Investujeme do společnosti Black Bear, protože věříme, že společnost skutečně ovlivní udržitelnost," říká Mark Weustink, vedoucí společnosti ING Sustainable Investments. Dalšími investory jsou SCG, kótovaný konglomerát z Thajska a nizozemské rizikové kapitálové společnosti Social Impact Ventures a 5square.
Počátkem příštího roku Black Bear očekává, že bude moci oznámit dalšího partnera pro sběr a tím i svůj první krok přes hranice. To ale ještě chvíli potrvá, protože proces financování a získání povolení je komplikované. V každé zemi se jedná o exkluzivní spolupráci. "Na celém světě je dostatek pneumatik k vybudování osmi set z těchto instalací," říká Martijn Lopes Cardozo, zakladatel firmy.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: