Maledivy: Vztahy země s EU

29. 8. 2019

© Zastupitelský úřad ČR v Dillí (Indie)

3.1. Zastoupení EU v zemi

Vztahy EU-Maledivy byly navázány v roce 1983, Maledivy pokrývá zastoupení EU se sídlem na Srí Lance. Vzájemný dialog se v poslední době soustředí převážně na oblast lidských práv. Podle vedoucího Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) pro oblast Malediv Dietmara Krisslera však EU potřebuje mít na Maledivách stálé zastoupení. Podle něj absence zastoupení činí dialog "obtížným a nepravidelným". Vztahy EU-MV zatím nebyly formalizovány v Dohodě o spolupráci, ani v jiném podobném dokumentu. Dvakrát ročně je organizována mise velvyslanců EU rezidentních v Kolombu do Malé pod vedením vedoucího Delegace EU. V roce 2015 byl zahájen politický dialog mezi EU a Maledivami, jehož druhé pokračování se uskutečnilo 24. a 25. 5. 2016. Loňské konzultace se uskutečnily  23.5.2017. Dialog se soustředí na reformu soudního systému, volby, klimatické změny, lidská práva, ochranu demokratických principů. S ohledem na současný vnitropolitický vývoj v zemi, autoritářské vládnutí prezidenta Yameena a likvidaci jeho politických soupeřů jsou vztahy mezi Maledivami a EU napjaté a Maledivy jsou terčem intenzivní kritiky ze strany EU včetně rozvířené diskuse o možném použití cílených sankcí vůči režimu a jeho představitelům.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Objem obchodní výměny EU- Maledivy není vysoký, v roce 2017 činil 254 mil. EUR (152. místo mezi obchodními partnery EU). Hlavními vývozními položkami byly zemědělské výrobky a strojní zařízení. Maledivy opakovaně vyzývají EU k jednání o dohodě o volném obchodu.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

V rámci nástroje EU pro rozvojovou spolupráci (Development Cooperation Instrument, DCI) a v souladu s tzv. Multi-Annual Indicative Programme pro období 2007-2013 EU poskytla 10,5 mil. EUR prostřednictvím Fondu pro klimatické změny jako podporu vládě Malediv na boj s klimatickými výkyvy a oteplováním moří. V současné době nejsou Maledivy s ohledem na dosažení úrovně ekonomického rozvoje zařazeny do žádného klíčového programu rozvojové pomoci. Ze stejného důvodu Maledivy nemají přístup k systému celních preferencí EU.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: