Mauricius je zářící hvězdou subsaharské Afriky

24. 11. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Mauricius je zářící hvězdou subsaharské Afriky Mauricius si v rámci nově vydaného hodnocení Doing Business 2018 i nadále udržel vůdčí pozici mezi zeměmi subsaharské Afriky a umístil se na 25. místě.

Potvrzuje to jeho připravenost nabídnout zahraničním investorům a obchodníkům stabilní jak ekonomické, tak i politické prostředí, kvalitní infrastrukturu, pracovní sílu, silné instituce, vymahatelnost práva a zjednodušené procedury pro založení podniku. Vedle toho je Mauricius také významné mezinárodní finanční centrum, které má ambici se stát hlavním mezinárodním finančním centrem na jižní polokouli.

Mauricius se dostal na 25. pozici z celkových 190 hodnocených zemí v rámci Doing Business 2018 a oproti předchozímu roku se zlepšil o 24 míst. Představuje to tedy obrovský úspěch zejména díky pokroku v oblasti procedur týkající se registrace nemovitosti a stavebních povolení. V porovnání s minulým rokem si obhájil vůdčí pozici mezi zeměmi subsaharské Afriky a navíc ještě vylepšil svou pozici. V rámci subsaharské Afriky je v pořadí za Mauriciem na 41. pozici Rwanda (zlepšila se o 15 míst), dále je Keňa (80. pozice), Botswana (81. pozici, pohoršila si o 10 míst) a Jihoafrická republika na 82. pozici (pohoršila se o 8 míst).

Mauricius poskytuje bezpečnou, stabilní a dobře regulovanou jurisdikci, může se pochlubit dobře rozvinutou infrastrukturou, nejzdravější a nejvzdělanější pracovní silou v Africe, nejefektivnějším trhem pro zboží a silnými institucemi. Tato ostrovní země vytváří flexibilní prostředí pro globální společnosti, a to ji činí velmi atraktivní pro podnikání. Poskytuje různé typy pobídek včetně dlouhodobých „daňových prázdnin“ pro některé typy společností, čímž má za cíl podpořit inovace a zavádění technologií v rámci celého svého území.

Mauricijská vláda je pozitivně nakloněna byznysu, pracuje proaktivně k přilákání investic prostřednictvím Hospodářské rady pro rozvoj a vytváří speciální ekonomické zóny. Hospodářská rada pro rozvoj byla ustanovena v červenci 2017 má za cíl podporovat Mauricius jakožto atraktivní investiční a obchodní centrum, vývozní platformu a mezinárodní finanční centrum s cílem přilákat investice a podnikatele k rozvoji obchodních činností.

Mauricius je významné mezinárodní finanční centrum, a to také potvrdilo hodnocení Indexu globálních finančních center, kdy se umístil na 69. pozici z celkových 92 mezinárodních finančních center v roce 2017. Mauricius má také ambice stát se hlavním mezinárodním finančním centrem na jižní polokouli do 10 let a předstihnout tak Sydney, São Paulo či Johannesburg. Významnou měrou k ustanovení tohoto centra pomohl zákon o finančních službách z roku 2007, který významně zjednodušil regulační režim a zkonsolidoval legislativní rámec pro podnikatelský sektor.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autorka: Kristýna Chvátalová, obchodně-ekonomický úsek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek