Mauricius malý rozlohou, velký ekonomickým významem

30. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Mauricius malý rozlohou, velký ekonomickým významem Trpasličí státeček u východního pobřeží Afriky je z hlediska obchodu překvapivě atraktivní. Česko má s Mauriciem větší obchodní výměnu než například s devětsetkrát větším Súdánem.

Ostrovní ministáteček Mauricius má plochu jen zhruba jako polovina Zlínského kraje. Přesto je jeho obchodní hodnota vysoká. Jako by osud země následoval jinou miniaturu, která jméno Mauricius proslavila. V polovině devatenáctého století byla totiž na ostrově na popud tehdejšího guvernéra vydána limitovaná edice poštovních známek, které jsou dnes pod označením modrý nebo červený mauricius známy coby nejdražší známky planety.

Také samotný ostrov má i přes malou rozlohu velký hospodářský význam. Pomáhá tomu strategická poloha v Indickém oceánu mezi Afrikou a Asií. Hlavní přednost země, která nemá příliš přírodních zdrojů, ale spočívá zejména v její stabilitě a dobrém řízení. Jako by ostrovní izolace pomohla tomu, že se ho téměř nedotkla nedávná dvojitá globální recese.

Ekonomika roste klidně a stabilně tempem kolem tří procent ročně. Země má jedny z nejnižších daní na světě a vláda je spořádaná. Pojetí byznysu si podrželo seriózní anglický styl ještě z dob, kdy byl ostrov britskou kolonií. To vše není v africkém regionu úplnou samozřejmostí, takže Mauricius je také miláčkem investorů. Vizitkou země je vyspělý turistický průmysl, který ročně přiláká přes milion návštěvníků, čím se vlastně sezonně zdvojnásobuje populace ostrova.

I mezi českými turisty roste jeho popularita, loni na Mauricius doputovalo sedm tisíc Čechů, což je meziroční nárůst o čtvrtinu. Zato český export do země bohužel zatím zaostává za importem z ostrova, odkud se dovážejí zejména různé druhy oděvů, především obleky, saka, kalhoty, dámské kostýmy nebo pletené oblečení. Tradičně se dováží také cukr z mauricijských plantáží.

České firmy vyvážely v roce 2014 na ostrov hlavně kotle či elektroniku. Celkově je ale vzájemný obchod z českého pohledu v deficitu, z loňského objemu 36,5 milionu dolarů připadají více než dvě třetiny na mauricijský vývoz.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek