Mechanizaci zemědělství má v Kambodži podpořit nulová dovozní sazba

8. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Mechanizaci zemědělství má v Kambodži podpořit nulová dovozní sazba Když je řeč o zemědělství a Kambodži, většina lidí si vybaví rýži či tropické ovoce. Gurmáni si možná vzpomenou na pověstný kampotský pepř. Efektivnější produkci však brání nedostatek technických kapacit a zkušeností ve zpracovatelském sektoru, které by pomohly neobvyklé produkty dostat dál k zákazníkům do zahraničí.

Většina evropských spotřebitelů tak téměř nemá příležitost setkat se s jiným kambodžským zemědělským produktem než rýží. Je to rovněž dáno nedostatečnou mechanizací zemědělského sektoru. Ta přitom není jen překážkou ale i příležitostí.

Míra mechanizace se liší podle jednotlivých regionů. V severozápadní části země, kde se nacházejí větší farmy, je o něco vyšší. Pokud jde o strojírenské technologie a dopravní zařízení s využitím v zemědělství, roste dovoz traktorů (především malých příručních zařízení), kombinovaných žacích strojů, čerpadel a sklízecích mlátiček. Hlavní dodavatelé jsou z Číny a dalších asijských zemí (Thajsko, Vietnam, Korea, Japonsko), země EU jsou také často zastoupeny.

Pohled na statistiky dokládá, že mezi exportéry těchto zařízení se rovněž objevují země regionu střední a východní Evropy (Bělorusko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Ukrajina), přestože v některých případech jde jen o jednotkové kusy. V rámci celého sektoru kambodžského zemědělství je jeho mechanizace aktuálně nejvýraznější příležitostí, kterou by zahraniční firmy měly sledovat.

Chybějí kapacity na rozsáhlejší investice do větších a nákladnějších zařízení, do nákupů alespoň základní nezbytné techniky se ale čím dál více pouštějí drobní farmáři. Mezi roky 2004-2015 se využití klasických traktorů zvýšilo 4x, malotraktorů 12x a vodních čerpadel dokonce 32x. Domácí trh se zemědělskými stroji je i tak stále značně nenasycený. Bude rovněž nutné vybudovat trh s doprovodnými službami zaměřenými na opravy techniky a náhradních dílů.

Pozitivní zprávou pro dovozce je skutečnost, že zemědělská technika a vybavení jsou osvobozeny od dovozního cla, uplatňuje se pouze 10% sazba DPH. Hlavní reprezentativní kanceláře a showroomy společností nabízejících zemědělské stroje se nacházejí v Phnompenhu, menší distribuční centra a prodejci jsou lokalizováni v největších městech provincií. Obchodní zastoupení v hlavním městě se obvykle zaměřují na prezentaci konkrétní značky nebo techniky dovozené z určité země.

Regionální distribuční struktura je již méně formalizovaná a u jednotlivých prodejců zahrnuje různorodější sortiment. Nejsnazší cestou k průniku na trh je místní reprezentativní kancelář, která poskytne marketing a technickou podporu směrem k menším regionálním prodejcům a velkým zákazníkům.

TIP: Zajímá Vás, jestli Váš produkt nepodléhá dovoznímu clu? Informaci o celních a dalších sazbách nejen zemědělské techniky ale i dalších dovážených produktů naleznete na internetových stránkách Úřadu celních a spotřebních daní Kambodže.

Poptávaný produkt Odhad vývoje Hlavní rizika Exportní příležitosti
Zavlažovací technologie Poroste poptávka po technologiích zejména u farem menší a střední velikosti, kde tato zařízení zcela chybí  Chybějí větší investice do zavlažovacích systémů a distribuce vody. Jsou ale nutné kvůli zvýšení výnosů a prodloužení sezóny sklizně Export technologií a zavlažovacích systémů – čerpadla a další inovativní zařízení
Moderní zemědělská zařízení, technologie, dopravní prostředky Roste poptávka po strojích a technologiích využitelných v zemědělství, zatím nenasycený trh především u součástek a technické údržby  Nedostatečné finanční kapacity pro větší nákupy a častější obměnu technologií  Export traktorů, malotraktorů a dalších zemědělských a speciálních vozidel, zařízení, mechanických prostředků pro sklizeň a zpracování potravin, technologií na zpracování zemědělského odpadu a biomasy

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Phnompenhu (Kambodža). Autor: Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek