MeoHub v USA přivítá první firmy, další dostanou šanci koncem roku

7. 10. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - MeoHub v USA přivítá první firmy, další dostanou šanci koncem roku V New Yorku startuje projekt MeoHub. Podnikatelský inkubátor financovaný rodinou Rausnitzových má pomoct českým firmám při vstupu na americký trh. V první várce vybraných společností jsou například čeští výrobci oblečení nebo kancelářských židlí. Před koncem roku se budou moct hlásit další zájemci.

Podnikatelský inkubátor, který poskytne veškeré potřebné zázemí českým firmám přímo v srdci amerického byznysu – v New Yorku na Long Islandu. Tak lze jednou větou popsat nový projekt MeoHub. Je ojedinělý v tom, že je financován ze soukromých peněz. Stojí za ním podnikatelská rodina Rausnitzova. Ta vlastní přerovský podnik Meopta, který vyrábí špičková optická zařízení.

Právě v budově, kde sídlí americká větev Meopty, je umístěn nový inkubátor. Na jeho vzniku se firma dohodla s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP). „Je to víc než rok, co jsem měl první jednání s Geraldem, Paulem a Davidem Rausnitzovými, a z amerického snu se během pár měsíců stala realita," říká předseda představenstva AMSP Karel Havlíček.

Rodina Rausnitzova zatím investovala do přípravy nových kanceláří zhruba jeden milion dolarů. Každá z kanceláří je například vybavena vlastním dotykovým smart boardem s projektorem pro řízení online porad. MeoHub poskytne přijatým firmám mimo jiné také podporu v logistice, v marketingu a v právních a účetních službách. V tom chce Meopta jako garant projektu zúročit své zkušenosti a kontakty z amerického trhu.

Na začátku firmy nic neplatí, odvedou až procento ze zisku

Financování MeoHubu je zatím založeno výhradně na investici rodiny Rausnitzových. Do budoucna bude financováno procenty z obratu firem na americkém trhu. „Firmy tedy neplatí žádné peníze předem, ale až procenta ze svého úspěchu na trhu. Samozřejmě si kryjí své náklady na manažera a základní služby," říká manažerka projektu Jaroslava Němcová.

„Hlavní přidanou hodnotou projektu jsou pak obchodní zkušenosti na americkém trhu a zázemí poskytnuté Meoptou, která zde dlouhodobě působí. S většinou situací, které mohou české firmy potkat, se firma a její majitelé během své bohaté obchodní praxe již setkali. Umíme je tedy velmi rychle vyřešit a s jejich řešením firmám pomoci," shrnuje Němcová.

V první vlně jde do inkubátoru pět nejlepších z padesátky zájemců

O vstupenku do New Yorku, která je navíc zdarma, tak byl pochopitelně mezi českými firmami velký zájem. Do prvního výběrového řízení se přihlásilo na padesát zájemců. „Z nich jsme vybrali 12 finalistů s největší šancí uspět a pozvali je na osobní prezentaci. Z té pak vyšly vítězné společnosti, se kterými jsme po několika návštěvách a osobních konzultacích dopracovali byznys plán a zahájili přípravu pro expanzi na americkém trhu," říká Jaroslava Němcová.

Inkubátor není zaměřen na nějakou konkrétní oblast nebo výrobky, takže pětice vítězných firem představuje docela zajímavý mix napříč obory. „Obsáhli jsme tyto oblasti - systémy pro inteligentní domy, mikrovlnné technologie, speciální textilní produkci nebo terapeutické židle," uvádí manažerka.

„Jsou to podniky, které prokázaly, že umějí uspět v Česku nebo v Evropě, a i když je jejich spektrum různé, spojuje je české průmyslové inženýrství, řemeslná zdatnost, odvaha a nápaditost. Jsem si jist, že mají šanci v Americe uspět," míní o vítězích Karel Havlíček.

Zástupci vítězných firem se v těchto dnech začnou zabydlovat v inkubátoru a rozkoukávat na americkém trhu. I od toho, nakolik se jim tam bude dařit a kolik peněz odvedou ze svých potenciálních zisků zpátky do inkubátoru, se odvine budoucnost MeoHubu.

„Hlavní přidanou hodnotou projektu jsou obchodní zkušenosti na americkém trhu a zázemí poskytnuté Meoptou, která zde dlouhodobě působí.“ Na stránkách BusinessInfo.cz si přečtěte vše o projektu MeoHub.

Projekt ale mezi českými firmami vyvolal každopádně takový ohlas, že bude zřejmě ještě letos vyhlášena další soutěž pro zájemce. „Můžu prozradit, že další kolo vyhlásíme před koncem roku 2015. Přihlašování bude probíhat přes webové stránky meohub.com," uvedla Jaroslava Němcová.

A jaká kritéria jsou pro výběr do inkubátoru důležitá?
Při prvním kole patřily k hlavním hodnoticím kritériím unikátnost produktu, kvalita managementu, schopnost úspěšně exportovat v Evropě a kvalitní zázemí v oblasti výzkumu a vývoje.

Kdo jde do MeoHubu v první vlně

Bushman

Firma s tradicí od roku 1997 je předním českým výrobcem outdoorového oblečení z přírodních materiálů pro dobrodruhy a cestovatele.

Beta Control

Společnost zaměřená na vývoj elektronických řídicích systémů s praxí bezmála 20 let. Skvělých výsledků dosahuje v oblasti komplexního zabezpečení domů, výtahových systémů a softwarových řešení pro čerpací stanice.

Holík International

Výrobce rukavic s tradicí od roku 1993. Firma propojuje řemeslnou dokonalost s moderními technologiemi, což jí umožňuje vytvářet nejen klasické módní výrobky, ale také technologicky a materiálově specifické rukavice pro hasiče a armádu nebo střelecké rukavice.

Prowork

Výrobce ergonomických židlí Therapia, které díky své konstrukci podporují aktivní sezení, a jsou tak ideální pro kancelářskou práci.

ROmiLL

Společnost má zkušenosti z vývoje mikrovlnných aplikací pro různá průmyslová odvětví. Zabývá se například technikou na mikrovlnný ohřev k sušení, vulkanizaci, rozmrazování, vytvrzování, tavení nebo recyklaci.

Meopta

Společnost má v Česku dlouholetou tradici ve výrobě optických či měřicích přístrojů. Založena byla již v roce 1933 pod názvem Optikotechna. Vyrábí například binokuláry, puškohledy nebo noktrovizní brýle. V současnosti má vedle České republiky druhou hlavní základnu právě ve Spojených státech, kde provozuje výrobní a montážní pobočku s divizemi pro letectví, obranné zakázky a sportovní optiku.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek