Metan z Karagandy bude distribuován do hlavního města Nur-Sultan

19. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: KZ - Kazachstán
  • Datum zveřejnění: 19.06.2019

Nikolay Radostovets, výkonný ředitel Asociace hornických a hutních podniků (AGMPK), věří, že hlubinné uhelné doly v regionu Karaganda jsou bohaté na metan, který by měl být využit pro další plynofikaci země.
Projekt „Další plynofikace země“ patří mezi pět sociálních iniciativ prvního prezidenta Kazachstánu. Dříve Nursultan Nazarbayev oznámil rozhodnutí postavit plynovod do Nur-Sultanu (Astana) z regionu Kyzylorda. Potrubí povede na trase Karaozku (region Kyzylorda) - Zhezkazgan - Karaganda - Temirtau - Astana. Projekt zásobí nejen 2,7 milionu lidí s plynem, ale také vytvoří možnosti pro malé nové malé a střední podniky. Zlepší se také ekologie. Pouze v Astaně přechod na plyn sníží škodlivé emise do ovzduší 6x, tj. o 35 tisíc tun ročně.

Výstavba plynovodu Saryarka začala v roce 2018. Studie proveditelnosti projektu byla vyvinuta společností KazTransGas. Jeho realizace umožní plynofikaci hlavního města Nur-Sultan stejně jako centrální a severní oblasti země. Pouze v první fázi výstavby bude k plynu připojeno asi 740 tisíc občanu Kazachstánů. Projekt realizují KazMunaiGaz a AstanaGaz-KMG.

Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál. www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: