Mezinárodní spolupráce Západočeské univerzity s Tchaj-wanem

19. 11. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Mezinárodní spolupráce Západočeské univerzity s Tchaj-wanem V ČR se uskutečnil projekt na podporu ekonomické diplomacie k navázání mezinárodní spolupráce mezi Západočeskou univerzitou - Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara s National Cheng Kung University – College of Planning and Design a Taiwan Design Center.

Zástupci z National Cheng Kung University – College of Planning and Design (NCKU) a Taiwan Design Center (TDC) navštívili Západočeskou univerzitu - Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) ve dnech 12.–17. listopadu 2018. FDULS je v současnosti jednou z nejmladších vysokých uměleckých škol s orientací na výtvarné umění a design v ČR. Naproti tomu NCKU – College of Planning and Design byla založena již v roce 1971 jako první fakulta svého druhu na Tchaj-wanu.

NCKU hraje důležitou roli při tvorbě a dalšího směřování územního plánování a zároveň při rozvíjení kulturního a kreativního průmyslu na Tchaj-wanu. Naopak TDC, který sice vznikl až v roce 2003, je zároveň jedinou národní designovou organizací podporující hospodářský a sociální rozvoj Tchaj-wanu. Konkrétně se jedná o rozvoj kreativního průmyslu, jímž cílí zvýšit národní konkurenceschopnost tohoto malého ostrova.

Pro tchajwanskou delegaci byl v průběhu týdne zajištěn intenzivní program k poznávání a přiblížení aktivit a filozofie FDULS, jakožto potenciálního partnera pro spolupráci v oblasti kulturně kreativního průmyslu. V rámci programu byl Taiwan Design Center zároveň oceněn Cenou Ladislava Sutnara za budování mostu mezi současnou asijskou a světovou kulturní scénou. NCKU rovněž podepsalo s FDULS memorandum o výměně studentů a pedagogů mezi oběma fakultami.

Všechny strany se rovněž předběžně domluvily o vyslání tchajwanských studentů a pedagogů na další ročník Mezinárodní letní školy umění ArtCamp (např. figurální kresba, ilustrace, fashion design nebo design), která se každoročně koná již od roku 2005.

V neposlední řadě se skýtá možnost spolupráce na národních i mezinárodních projektech s přesahem do industriální sféry. FDULS má dlouholetou spolupráci například s automobilkou značky Škoda, NCKU má navázanou spolupráci s výrobním gigantem papíru firmou Chung Hwa Pulp Corp. či dalšími tchajwanskými firmami z oblasti cirkulární ekonomiky a TDC má úzké vazby s mezinárodními i národními podniky a institucemi, mezi které patří např. Design Austria, Japan Institute of Design Promotion, reddot design award apod.

Tchajwanský kreativní průmysl má pro české partnery velký potenciál nejen na úrovni vysokých škol, ale i průmyslu přesahující například i do oblasti cirkulární ekonomiky, což je v současné době velmi žhavé téma v ČR i na Tchaj-wanu.

Informace poskytnuta Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji (Tchaj-wan). Autorka: Eva Pigová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek