MIKTA: Strategické spojenectví pěti zemí, jež mají rostoucí vliv

22. 11. 2017

Širší povědomí o významném obchodním partnerství s tímto názvem zatím v Česku chybí. HDP pěti členských zemí ze tří kontinentů ale představuje více než 6 procent světového hrubého domácího produktu, a z pohledu tuzemských firem jde o mimořádně perspektivní trhy.

Pro srovnání: v zemích MIKTA žije asi půl miliardy lidí a jejich společné HDP činí 6 bilionů dolarů, tedy téměř dvě třetiny hrubého domácího produktu třikrát lidnatější Číny. Zároveň jde o rychle rostoucí a ekonomiky, stojící na zdravých základech.

Uskupení je součástí řady významných světových obchodních organizací včetně WTO a OECD. Všechny země jsou navíc členy G20 – tedy skupiny dvaceti největších ekonomik světa.

Austrálie, Indonésie, Mexiko, Turecko a Jižní Korea. Hospodářství těchto států jsou odlišná jen zdánlivě. Členství v organizaci MIKTA (název je složen z prvních písmen názvů partnerských zemí) přineslo kvintetu zvýšení vzájemné obchodní výměny i výhodnější postavení na světových trzích. Všichni partneři navíc přispívají ke globálnímu růstu.

Strategické umístění i vliv v regionu

„Je to nové inovativní partnerství. Ačkoli země MIKTA zastupují odlišné kultury a regiony, sdílíme společné hodnoty a obchodní filozofii. Patříme k demokraciím, které profitují z otevřené ekonomiky a stabilního hospodářského růstu. Máme významnou ekonomickou sílu. Za naši výhodu považujeme strategické umístění, jsme úzce napojeni na ostatní partnery v našich regionech,“ shrnují význam spojenectví členové organizace.

S trochou nadsázkou se dá říci, že je Korea pro další partnery branou do jihovýchodní Asie, Mexiko do Latinské Ameriky, Turecko na Blízký východ a Austrálie do zemí Commonwealthu.

Partnerství je mladé, skupina vznikla v roce 2013 v New Yorku. Země mají mezi sebou podepsánu celou řadu dvoustranných obchodních smluv, smluv o ochraně investic či dohod o vzájemné spolupráci.

Výhodou organizace, jejíž členové se scházejí k pravidelným konzultacím ve formátu setkání ministrů zahraničí, je její flexibilita a inovativní přístup k řešení otázek globální ekonomiky.

Klíčovým aspektem, který MIKTA odlišuje od jiných multilaterálních skupin, je to, že jde spíše o neformální konzultační platformu. „Poskytuje prostor pro dialog a inovativní diplomacii k řešení současných globálních problémů. Sdílení informací a vzájemné porozumění patří k našim největším devizám,“ dočtete se na stránkách www.mikta.org.
jap

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek