Miliardový větrný park měl zaměstnat Skoty, staví ho levně Rusové

25. 10. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Britská vláda podporuje výstavbu větrných parků na moři, což má pomoci vytvářet pracovní místa pro Brity. Ukazuje se ale, že firmy zaměstnávají imigranty bez patřičných pracovních povolení. Často jde o Rusy, kteří dostávají méně než minimální mzdu.

Výstavba větrného parku Beatrice na moři ve Skotsku za 2,6 miliardy liber (76 miliard korun) měla být ukázkovým příkladem politiky konzervativní vlády v Londýně a její podpory výstavby obnovitelných zdrojů energie a tvorby pracovních míst ve Spojeném království.

Sektor větrné energetiky ale využívá zejména práci cizinců. V tomto případě Rusů, kteří pracují za nižší plat, než je minimální mzda v Británii. Nemají standardní pracovní povolení na práci v zemi, upozornil deník The Guardian. Zástupci britských odborů potvrdili, že se jedná o stále větší problém, jimž je postižen celý sektor.

Ruští pracovníci mají pouze povolení pro práci na moři s tím, že pravidelně jezdí mimo vody Spojeného království. Správně by měli mít pracovní vízum pro občany, kteří nepatří do Evropského hospodářského prostoru. Britské ministerstvo vnitra takovým pracovníkům udělilo výjimku pro stavbu u údržbu větrných turbín na šest měsíců v dubnu 2017. Tu pak opakovaně prodloužilo. Rusové většinou dostávají hodinovou mzdu ve výši 5 liber (146 korun), minimální mzda je v Británii stanovena na 7,5 libry.

Projekt Beatrice spadá pod firmu Scottish and Southern Electricity (SSE) a jedná se o jeden z největších investičních projektů ve Skotsku. Měl by být dokončen v roce 2019. Celková instalovaná kapacita 84 turbín má dosáhnout 588 MW.

Výstavbu provádí firma Seaway Heavy Lifting (SHL). Firma tvrdí, že plně spolupracuje s úředníky ministerstva vnitra, aby splnila všechny zákonné podmínky. Mluvčí společnosti SSE uvedla, že dbá na to, aby všichni zaměstnanci i pracovníci subdodavatelů dostávali alespoň minimální mzdu.

Britské odbory tvrdí, že firmy najímají také cizince z Ghany a Filipín, kteří vykonávají strážní službu stavby na člunech asi za tisíc liber měsíčně, což také neodpovídá minimální mzdě. Dosavadní praxe byla taková, že tuto práci dělali místní rybáři. Michael Cash z odborové organizace Rail, Maritime and Transport Workers obvinil londýnskou vládu, že nechrání britský pracovní trh.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek