Minimální mzda jako noční můra firem: Přidávání nejchudším láme rekordy

22. 10. 2019 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V Česku se má v roce 2020 minimální mzda zvýšit nejvíc v historii. Podnikatelé to odmítají.

Problém není v tom, že zvednete plat těm, kteří mají minimum. „Jde o mizivé procento pracovníků a výrazný dopad na hospodaření firem by to mít být nemělo. Jenže i když přidáte třeba jen dvěma lidem, chtějí víc peněz všichni. Tlak na zaměstnavatele je enormní,“ říká poradce Pavel Frühauf.

Ambiciózní návrh odborů předpokládá, že se v roce 2020 zvýší minimální měsíční mzda v Česku až o 1650 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvednout strop o 1350 na 14 700 korun. Tempo růstu od nástupu Sobotkovy vlády každoročně akceleruje, loni si nejchudší pracovníci polepšili o 1150 korun měsíčně.

Odbory i ministerstvo práce a sociálních věcí argumentují tím, že je vyšší minimální mzda nejen v západní Evropě, ale například i na Slovensku. To v HDP na hlavu za Českem zaostává, ale práce těch, co mají nejnižší příjmy, je tu zaplacena lépe.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula opakuje, že díky zvyšování minimální mzdy roste spotřeba českých domácností a to podporuje ekonomický růst.

Ideál? Dvě pětiny průměru

Stejným evergreenem jako argumenty odborářů je odpor zaměstnavatelů k pravidelnému zvyšování nejnižších možných platů. „Pro malé a střední podniky je takové zvýšení naprosto neopodstatněné a odmítají jej. Pro nárůst minimální mzdy v České republice neexistuje ekonomický důvod,“ uvádí Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) v tiskové zprávě.

Podle AMSP ČR je metou a nepsaným pravidlem v Evropě oscilace minima kolem 40 % průměrných výdělků. Podle Asociace je navíc odvozování minimální mzdy od průměrné zavádějící a ekonomicky škodlivé. Většina odborníků podporuje názor podnikatelů, že by se mělo vycházet z takzvaného mediánu, to jest průměrného platu, na který dosahuje většinová ekonomicky činná populace.

O 1350 korun chce zvednout minimum ministerstvo práce a sociálních věcí

„Stát tu dosud podporoval příliv korporací s malou přidanou hodnotou. Na ty se logicky navázaly menší české firmy. Obrat k vyšší přidané hodnotě je samozřejmě možný, ale zdaleka ne v tempu současného růstu platů. Pokud budeme dál tlačit na růst mezd včetně té minimální, ve finále budou tratit všichni. S případným evropským ekonomickým poklesem by to byl velmi rychlý pád,“ obává se generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

Zástupci Asociace jsou letos ochotni jednat maximálně o tříprocentním navýšení. „Minimální mzda pro rok 2020 by se měla zvýšit maximálně o 700 korun,“ přidává se viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. „To odpovídá odhadovanému růstu ekonomiky a inflace za letošní rok. Zároveň tato částka potvrzuje správnost vzorce, který se Svaz průmyslu snaží dlouhodobě prosadit jako objektivní mechanismus pro výpočet minimální mzdy,“ dodává. Podle něj by se minimální mzda na rok 2020 vypočítala jako 44 procent z průměrného výdělku za rok 2018.

O zvýšení bude zřejmě v říjnu jednat vedení vládní koalice. Sociální demokracie a zejména ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nicméně trvají na výrazném zvýšení měsíčního minima.

Řemeslníci si vydělají víc

V nadcházejícím školním roce by mohla růst popularita učňovských oborů. Přispět k tomu má podpora státu či unijní dotace. Nedostatek řemeslníků v České republice se navíc projevil i výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které od roku 2017 podražily v průměru o čtvrtinu. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Podle Michala Nováka z portálu Profesia.cz roste zájem mladých o učňovské obory už nyní: „Jde především o profese jako automechanik, truhlář, instalatér, elektrikář nebo kuchař.“

Inovace táhnou

Stále více domácích firem klade důraz na vlastní vývoj, výzkum a inovace. Primární cíl investic dnes představují inovace pro čtvrtinu firem. Klíčovou roli přitom hraje dostupnost financování. Ukázaly to výsledky průzkumu, který pro Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a Českou spořitelnu vypracovala agentura IPSOS. Většina (82 procent) dotázaných uvádí, že potenciálním finančním partnerem jsou pro ně banky. Zvýhodněné produkty bank k financování inovací hodlají využít dvě pětiny podniků.


Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Jakub Procházka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek