Změny v paušálech prošly. Pomohou těm nejmenším

18. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Dvou klíčových změn se letos dočkaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Poslanci na návrh ministerstva financí vrátili slevy na manželku a děti těm živnostníkům, kteří při placení daně z příjmu uplatňují výdajové paušály. Zároveň ale výrazně omezili počet podnikatelů, již mohou paušály využívat.

Opětovné zavedení slev pro plátce, kteří využívají paušály, by při zachování dosavadního výdajového limitu znamenalo pro státní kasu ztrátu zhruba dvou a půl miliardy ročně.

Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš proto navrhl, aby mohli zmíněnou výhodu využívat pouze skutečně drobní živnostníci, jejichž roční příjmy nepřesáhnou miliion. Dosud byl strop pro paušály na dvou milionech ročních příjmů. 

Tak by se mělo podařit díru v rozpočtu alespon částečně zalepit. Stát díky změně vybere na dani z příjmu fyzických osob zhruba o miliardu korun více.

Přes počáteční neshody v koalici návrh Sněmovnou v lednu 2017 prošel, nyní jej musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Podnikatelů se ale novela reálně dotkne až příští rok na jaře při vyplňování přiznání k dani z příjmu za rok 2017.

Nízké daně jen pro ty nejmenší

Kvůli zmíněné novince OSVČ vydělávající 1 až 2 miliony korun ročně, zaplatí v roce 2018 vyšší daně než letos, spokojenější mohou být naopak ti, kteří si přijdou na méně než milion.

Změny v paušálech od roku 2005
Typ podnikání od roku 2010 rok 2009 2005 – 2008
Zemědělská a lesní výroba 80 % 80 % 80 %
Řemeslné živnosti 80 % 80 % 60 %
Ostatní živnosti 60 % 60 % 50 %
Svobodná povolání (lékaři, daňoví poradci…) 40 % 60 % 40 %
Příjmy z nájmu dle § 9 30 % 30 % 30 %

Osmdesátiprocentní paušál ještě v letošním danovém přiznání řemeslníci uplatní v případě, že dosáhnou na roční příjmy do dvou milionů korun. Maximálně si tedy od daňového základu odečtou 1 600 000 korun (při osmdesátiprocentním paušálu). Příští rok už ti, co za rok vydělají milion, dosáhnou na nejvyšší možný odpočet ve výši 800 tisíc. Pokud ale bude jejich roční příjem například 1,1 milionu korun, na výdajích už neušetří ani korunu.

Stejná pravidla budou platit i u živnostníků, již uplatnují šedesátiprocentní paušál. Ti nově odečtou maximálně 600 tisíc korun. Těm, kteří působí ve svobodném povolání a odečítají si paušálně čtyřicet procent, se daňový základ sníží v roce 2018 nejvýše o 400 tisíc korun.

Podle daňového poradce ze společnosti KODAP Vlastimila Sojky mají být daňové paušály určené skutečně jen drobným živnostníkům. Hranice jednoho milionu korun se mu jeví jako vhodná.

„Největším problémem paušálních výdajů je to, že vytlačují zaměstnance do pseudopodnikatelské sféry. Švarcsystém přináší tržní deformaci. Na jedné straně vysoké sociální odvody platí konzervativnější podniky, které s kontrolními orgány nechtějí riskovat diskuse o porušování pracovního práva a obávají se sankcí. Na druhé straně ti, kdo se na rizika neohlížejí a díky tomu konkurují nižšími náklady. Navíc jsou „nepraví podnikatelé“ zbaveni ochrany pracovního práva,“ doplnil Sojka.

Máte děti? Ušetříte výrazněji

Až do roku 2010 se výdajové paušály postupně navyšovaly. Díky tomu jsou v současnosti nástrojem, s jehož pomocí mohou mnohé OSVČ výrazně ušetřit na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění. Jejich výhodou je i administrativní jednoduchost a úspora času při vyplňování daňových přiznání.

Tento nástroj stále využívá zhruba půl milionu poplatníků. Po Babišových změnách sice tento počet výrazně klesne, ale ti, co mají rodinu a vydělavají do milionu korun ročně, si výrazně polepší.

Sleva na děti se letos díky schválení daňového balíku, jehož součástí byla i zmíněná úprava paušálů, zvýšila o 2400 na 19 404 korun ročně, na třetí a další dítě narostla o 3600 na 24 204 korun ročně.

Příkladem živnostníka, kterému budou změny vyhovovat, může být pan Novák, který za rok 2016 i 2017 vydělá milion korun a jenž se svou ženou vychovává dvě děti. Ten ještě letos odečte 600 tisíc korun (60 procent z 1 milionu), základ jeho daně z příjmu bude 400 tisíc a samotná daň 15 procent z této částky, tedy 60 tisíc korun. Sleva na poplatníka představuje 24 840 Kč, slevu na manželku ani děti ještě uplatnit nemůže a bernímu úřadu tedy zaplatí daň 35 160 korun.

Příští rok už využije slevu na manželku (24 840 korun) a daňové zvýhodnění na dva nezletilé potomky (38 808 korun). Do státní kasy tedy při stejném výdělku neodvede ani korunu.

Pro desetitisíce živnostníků novela zákona přinese úsporu až několika desítek tisíc korun ročně, pro ty, co vydělávají od jednoho do dvou milionů ovšem znamená daleko vyšší finanční zátěž.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek