Národní inovační fond čeká na povolení činnosti, pak začne pomáhat startupům

11. 1. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Vláda ČR projednala Informaci o činnosti Národního inovačního fondu za druhé pololetí 2017.

Začátkem roku 2017 došlo ke klíčovému podpisu dohody s Evropským investičním fondem (EIF), který zajišťuje výběr vhodných fondů rizikového kapitálu a akcelerátorů, o jejichž investici se budou moci ucházet čeští začínající inovativní podnikatelé.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyčlenilo na tento projekt 40 milionů eur ze strukturálních fondů a ještě k těmto prostředkům získalo ko-investici EIF ve výši 10 milionů eur. Výzva EIF byla vyhlášena v květnu loňského roku, z přihlášených uchazečů byl již vybrán první finanční zprostředkovatel v oblasti fondů rizikového kapitálu. V průběhu druhého pololetí 2017 došlo dále k provedení aktualizace předběžného posouzení finančních nástrojů a navýšení alokace pro Národní inovační fond (NIF) pro inovační společnosti v prvotní fázi o 19 milionů eur na 32 milionů eur.

V současné době probíhá řízení o povolení činnosti NIF, po jeho schválení může začít implementace podpory českým star-upům prostřednictvím rizikového kapitálu. NIF vznikne jako nově budovaná státní investiční společnost s odborným vedením a licencí ČNB, která má mít na starosti realizaci nového druhu státní podpory formou návratných investic. Investičními prostředky z evropských fondů bude NIF podporovat české start-upy a projekty transferu technologií.

Obě aktivity realizuje MPO z prostředků Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 až 2020, v rámci programu podpory Rizikový kapitál.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek