Ministr zahraničních věcí Halbe Zijlstra odstoupil poté, co lhal

16. 2. 2018

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 16.02.2018

Zijlstra tvrdil už od roku 2014, že se zúčastnil Putinova projevu v roce 2006. Tvrdil, že ruský prezident mluvil o "Velkém Rusku", kdy Bělorusko, pobaltské státy, Ukrajina a Kazachstán, patří podle jeho názoru do Ruska. Tuto anekdotu používal častěji, například na konferenci VVD v roce 2016, kde ji spojil s válečnou hrozbou v Evropě. Od 26. října 2017 byl Zijlstra ministrem zahraničních věcí v kabinetu Rutte III. Ani ne o čtyři měsíce později se vzdal svého mandátu.

Předseda vlády Mark Rutte chce za nástupce zmíněného ministra zahraničních věcí Halbe Zijlstra nejlépe někoho, kdo nastoupí do úřadu s menším egem. "Kombinace někoho, kdo pochopí, jak funguje politika, kdo stojí nohama pevně na zemi a uctivě zachází se svým úřadem," řekl Rutte během své týdenní tiskové konference. "A velmi důležité: musí to být někdo s malým egem, někdo, kdo slouží zemi a uvědomuje si, že nepříjmá poslance ve své kanceláři, ale komunikuje ve Sněmovně", říká Rutte.

Předseda vlády zmírnil očekávání, že bude brzy představen nový ministr zahraničních věcí. Myslí si, že to bude trvat několik týdnů. Záměrem je, aby nové místo bylo obsazeno jiným členem VVD, ale podle Rutteho to ještě není jisté.

"Největší chyba v mé kariéře", řekl Halbe Zijlstra následně. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: