Ministryně průmyslu a obchodu ČR jednala s ministrem indické vlády o rozvoji hospodářské spolupráce

23. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková se dne 23. října 2018 setkala se státním ministrem indické vlády pro obchod a průmysl C. R. Chaudharym na 11. zasedání Smíšené komise pro ekonomickou spolupráci mezi ČR a Indií. Po jednání byl podepsán protokol o rozvoji vzájemné hospodářské spolupráce.

Obsahem protokolu jsou konkrétní oblasti spolupráce jako např. vzájemný obchod, investice, automobilový a obranný průmysl a zemědělství. Agentura CzechInvest pak se svým indickým partnerem Invest of India podepsala Memorandum o porozumění.

Pracovní jednání Smíšené komise pro ekonomickou spolupráci mezi Českou republikou a Indií navázalo na jednání prezidenta Indie Rám Náth Kóvinda s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou během jeho oficiální návštěvy České republiky 7. září 2018 v Praze. Indie patří dlouhodobě mezi největší obchodní partnery České republiky. Země s více než miliardou obyvatel prochází řadou ekonomických a finančních reforem a růst její ekonomiky se v letošním roce výrazně zrychlil. Český vývoz v loňském roce představoval zhruba 15,5 miliardy korun a dovoz 18,5 miliardy korun.

„Jsem ráda, že jsme mohli navázat na mé setkání s indickým prezidentem a s panem státním ministrem jsme mohli prodiskutovat konkrétní oblasti naší současné, ale i potenciální spolupráce. Za pozitivní považuji skutečnost, že jsme v této věci podepsali společný protokol, který naše společné obchodní a průmyslové zájmy stvrzuje. Hovořili jsme například o projektu společnosti Škoda Auto, která uvažuje o dalším rozšíření výroby osobních automobilů koncernu v Indii,“ uvedla k jednání ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Společnost Škoda-Auto připravuje v Aurangábádu výstavbu nového vývojového střediska pro potřeby indického trhu a předpokládá vytvoření až pěti tisíc nových pracovních míst. V této souvislosti ministryně Marta Nováková státního ministra pro obchod a průmysl Indie informovala: „… o možnostech uplatnění indických odborníků na českém pracovním trhu, a to v rámci rozšíření našeho stávajícího programu pro vysoce kvalifikované zaměstnance. Jednali jsme i o usnadnění vízové procedury pro kvalifikované pracovníky z Indie, kteří by mohli najít uplatnění na našem pracovním trhu,“ uvedla ministryně.

Důležitým tématem, o kterém spolu oba ministři hovořili, byly možnosti vstupu malých a středních podniků na indický trh. „S panem ministrem jsem hovořila i o projektu českého průmyslového klastru Czech Industrial Cluster 2020, který by v jižní Indii soustředil na jedno místo více českých firem, zaměřených na rozvoj vědy, výzkumu a inovací. Slibujeme si od toho, že by tento koncept mohl pomoci našim malým a středním podnikům vytvořit v Indii potřebné zázemí,“ doplnila ministryně Marta Nováková.

V rámci své návštěvy České republiky se státní ministr pro obchod a průmysl C. R. Chaudhary setkal i s představiteli Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Fotografie poskytnuty MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek