Mise slovenských novinářů na MSV Brno 2018

1. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Mise slovenských novinářů na MSV Brno 2018 Ve dnech 1.-3. října 2018 proběhla v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie incomingová mise tří slovenských novinářů do Brna na 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Společně s MSV se uskutečnilo dalších pět mezinárodních veletrhů (IMT - kovoobráběcí a tvářecí stroje, Fond-Ex - slévárenství, Welding - svařovací technika, Profintech - technologie pro povrchové úpravy, Plastex - plasty, pryže a kompozity).

Proped realizovalo Velvyslanectví ČR v Bratislavě ve spolupráci se společností Veletrhy Brno a financovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Veletrhy Brno. Cílem projektu bylo zajistit mediální podporu českého strojírenství na Slovensku v návaznosti na jubilejní 60. ročník MSV a 100. výročí československého průmyslu. Slovenští novináři zastupovali Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS), webový portál o byznysu, firmách a společnosti TargetNews.sk a odborný strojírenský časopis Stroje-Technológie-Ekológia.

V úvodní den MSV se slovenští novináři zúčastnili tiskové konference premiéra ČR A. Babiše k otevření Exportního domu a slavnostního otevření národní expozice Slovenska ve vizuálu značky Good Idea Slovakia. V rámci slovenské expozice o rozloze 500 m2 společně vystavovalo 42 slovenských firem, přičemž celkově na veletrhu vystavovalo 107 slovenských firem. Slovenská republika byla největším zahraničním účastníkem podle velikosti výstavní plochy (978 m2) a druhým největším zahraničním účastníkem podle počtu vystavovatelů po Německu. Mezi slovenskými vystavovateli byly firmy z oborů strojírenství, robotika, elektronika, služby, výzkum a vývoj.  

Dalšími aktivitami slovenských novinářů na MSV Brno 2018 byla účast na společné tiskové konference českého premiéra A. Babiše a ministryně průmyslu a obchodu ČR M. Novákové k integraci činností na podporu exportu ze strany českých ministerstev a vládních institucí nebo účast na Česko-slovenském sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Během pobytu na MSV slovenští novináři také uskutečnili rozhovor se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí ČR M. Staškem, který se týkal především role MZV ČR v ekonomické diplomacii a byl zveřejněn na webovém portálu TargetNews.sk.

Program slovenských novinářů dále zahrnoval účast na odborných konferencích a seminářích (např. Made in Czechoslovakia), rozhovory s vystavovateli z řad českých i slovenských firem, účast na křtu knihy o moderních CNC obráběcích strojích, apod.

Přítomnost slovenských novinářů na MSV Brno 2018 napomohla zvýšení povědomí o českém strojírenství na Slovensku mezi laickou i odbornou veřejností. Svědčí o tom několik odvysílaných nahrávek z MSV Brno 2018 ve Slovenském rozhlasu, zveřejněné články na webových portálech RTVS a TargetNews.sk či článek v odborném časopise Stroje-Technológie-Ekológia. Mediální výstupy z návštěvy slovenských novinářů na MSV Brno 2018 jistě přispějí k vytvoření příznivého prostředí pro český export strojírenské produkce na Slovensko.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě (Slovensko). Autor: Jaroslav Remeš, obchodní a ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek