Místo papundeklu dřevo. PK Interier vrací lidem „solidní“ nábytek

26. 1. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Za téměř čtvrt století fungování firmy na českém trhu se ve výrobě vystřídala řada různých trendů. Mezi ty nejnovější patří výroba nábytku ze starých, někdy i více než stoletých trámů.

Foto: PK InterierV době, kdy na trh začaly nastupovat nábytkářské řetězce nabízející produkty z dřevotřísky nebo kartonu, vydala se společnost PK Interier opačným směrem. Zákazníkům nabízí nábytek z poctivého dřeva. 

Firmu v roce 1994 založil Pavel Kružík po předchozích třech letech praxe v oboru nábytkářského odvětví. „Po střední škole v době hledání životní cesty, jsem měl tu možnost navštívit truhlárnu svého strýce a již při první návštěvě mě nadchla vůně zpracovávaného dřeva. Truhlářská výroba mě nadchla natolik, že jsem si udělal rekvalifikační kurz na truhláře, abych získal vědomosti při výrobě nábytku a tvorby interiéru,“ vzpomíná majitel společnosti Pavel Kružík.

Rok pak pracoval v truhlárně vyrábějící špičkový designový atypický nábytek. „Tyto zkušenosti se mi hodily v další etapě, kdy jsem zakládal pro firmu vyrábějící luxusní nábytek obchodní síť v celé České republice. Po určité době jsem usoudil, že nadešel čas založit si vlastní firmu,“ pokračuje Pavel Kružík.

Co pro něj bylo na začátku nejtěžší? „Přesvědčit architekty, projektanty, konečné zákazníky o kvalitách nejen mých, ale i produktů, které jsem nabízel,“ vzpomíná Pavel Kružík.

Prosazovat kvalitní dřevěný nábytek v době, kdy většina zákazníků začala nakupovat v nadnárodních řetězcích sériově vyráběný nábytek z levných náhražek, je podle něj velmi těžké. „Málo kdo z široké laické veřejnosti dnes rozezná rozdíl mezi ruční kvalitou a průmyslovou sériovou výrobou a dále lidé nemají dostatek času věnovat se atypickým interiérům,“ podotýká Pavel Kružík.

Rozdíl není vidět na první pohled

Pavel Kružík, majitel PK Inter. Foto: PK Interier„Musím říct, že dnešní nabídka nábytku od velkých firem je pro laickou veřejnost těžce rozpoznatelná od ruční atypické solitérní výroby. Dnešní masové nábytkářské výrobky jsou pro oko velmi zajímavé a příjemné. To, co není vidět, už takovou kvalitu nemá a to bohužel obyčejný konzument nerozpozná,“ doplňuje Pavel Kružík.

A tak jeho nábytkářská společnost konkuruje svým rozsahem služeb, to nejen kvalitní výrobou, ale i návrhy, osobními návštěvami, poradenstvím a velmi přátelským a sofistikovaným přístupem. „Snažíme se lidem vysvětlit technologii výroby a rozdíly mezi našimi výrobky a masovou výrobou. Poté máme již s lidmi velmi dobré zkušenosti,“ dodává Pavel Kružík.

Podle jeho slov dodává dřevo, na rozdíl od různých náhražek, interiéru na útulnosti a působí příjemným, hřejivým dojmem. Výzkumy navíc ukazují, že dřevo v interiéru má příznivý vliv na lidskou psychiku. Navíc má velice dlouhou životnost a není náročné na údržbu.

Podle majitele nábytkářské firmy je pro zákazníky důležité si uvědomit, že se nejedná o spotřební zboží, které po pár letech vyhodí. Naopak, kvalitní nábytek je kusem, který se může dědit z generace na generaci a s přibývajícími roky roste i jeho cena a vzácnost.

„Pro zákazníky vyrábíme nábytek na zakázku z různých materiálů jako například třešeň, ořech či dub. Krom toho navrhujeme sestavy do ložnice, obývací stěny, komody, knihovny, vinotéky a jiný atypický nábytek,“ říká majitel Pavel Kružík.

Čistě ruční práce

Foto: PK INterierTo, z jakého dřeva si zákazníci nábytek vyberou, podle něj záleží zejména na tom, co od něj očekávají a kolik chtějí zaplatit. Za jednu z nejhodnotnějších a nejkvalitnějších dřevin se obecně považuje dub. Ten vyniká především výraznou texturou, houževnatostí a tuhostí.

„Podle přání zákazníka jsme schopni hned na první schůzce spočítat předběžnou kalkulaci, taktéž jej seznámíme s průběhem realizace a zkonzultujeme jeho možnosti. Tato konzultace je zcela zdarma a až poté probíhá návštěva prostor, jejich přeměření a vypracování 3D grafického návrhu. S tím je upřesněna i cenová kalkulace a termín realizace,“ říká Pavel Kružík.

„Každý nábytek, který vyrobíme, plní nejen estetickou funkci, ale zároveň je i plně funkční. Na jeho výrobu používáme pouze kvalitní materiály a vše je čistě ruční práce,“ dodává Pavel Kružík.

Jak dlouho například trvá výroba dřevěného stolu? „V případě jednoduché konstrukce a dostupnosti materiálů v základní povrchové úpravě je to maximálně týden. Pokud stůl nově designujeme s použitím netradičních materiálů, může to být až dva měsíce,“ vypočítává Pavel Kružík.

Za pětadvacet let, kdy se v nábytkářství pohybuje, se v oboru vystřídaly různé trendy. „Neustále se mění a vyvíjí a hlavně každý zákazník má úplně jiné představy. Moje zkušenost je taková, že se maximálně snažíme přizpůsobit výrobně i designově potřebám, představám a přáním našich klientů. A věřte, že jsou pokaždé úplně jiná,“ zmiňuje Pavel Kružík.

Novinka? Staré trámy

Foto: PK InterierI v tak tradičním oboru, jako je výroba dřevěného nábytku, se tak objevují různé inovace. „A jsem za to nesmírně rád. Protože člověk na mé pozici může tvořit a vymýšlet stále nové věci a to je pro nás hnací silou do budoucna. Jako příklad můžu uvést námi vyráběný trámový nábytek, který je na trhu teprve tři roky a je po něm veliká poptávka,“ podotýká Pavel Kružík.

Tento nábytek se vyrábí ze starých, až stoletých masivních trámů. Také u nich si zákazníci mohou zvolit rozměr, vybrat povrchovou úpravu, barevnost nebo kování. Z tohoto materiálu se vyrábějí například postele, lavice nebo noční stolky.

Zatímco většina dřevěného nábytku má spíše klasický vzhled, právě produkty z trámů mají i přes jejich stáří často moderní výraz. Je podle Pavla Kružíka právě spolupráce s designéry cestou, jako dostat dřevěný nábytek více do moderních interiérů?

„Myslím si, že poctivé řemeslo se uplatní bezpochyby i v moderních interiérech. Zapojení designérů v této problematice vidím spíše v jejich individuálním přístupu ke klientovi. Celkově si myslím, že ještě nenastala doba, kdy by lidé dozráli k přesvědčení o větší investici na vytvoření kvalitního interiéru,“ uzavírá Pavel Kružík.

Kromě domácností patří mezi zákazníky společnosti PK Interier například banky, státní instituce či hotely.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek