Montáž vozů Škoda v Alžírsku a zájem o zavedení místní výroby některých komponentů

2. 1. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Montáž vozů Škoda v Alžírsku a zájem o zavedení místní výroby některých komponentů V roce 2017 byl v Alžírsku zahájen provoz nového závodu na montáž vozů koncernu Volkswagen, včetně značky Škoda, s výhledovou roční produkcí 150 000 vozů a zájmem o zavedení výroby některých komponentů v Alžírsku formou joint-venture domácích a zahraničních (tedy i českých) výrobců.

V reakci na opatření k povzbuzení domácí produkce v roce 2015 byl v průmyslové zóně Sidi Khettab u města Relizane, cca 100 km východně od Oranu, vybudován závod na montáž vozů koncernu Volkswagen. Jedná se o joint-venture VW a alžírského dovozce automobilů Sovac s názvem Sovac Production. První automobil byl smontován v květnu 2017 s tím, že celková produkce v prvním roce bude 15 000 vozů čtyř modelů, VW Golf a Caddy, Škoda Octavia (2 000) a Seat Ibiza. Podobný postup zvolili nebo plánují výrobci i dalších značek.

V montážním závodě Sovac Production přibudou v příštích letech další modely a za 6 let má roční produkce činit 150 000 vozů, z toho modely značky Škoda cca 25 000. Všechny části vozů pro jejich montáž jsou zatím dováženy, ale výhledově by měl závod odebírat řadu dílů a součástek z místní výroby, kterou bude potřeba zavést zejména formou joint-venture zahraničních výrobců a jejich místních partnerů. To představuje příležitost i pro české firmy. Jeden společný podnik (alžírsko-španělský přímo s firmou Sovac) byl již založen, a sice pro logistickou obsluhu uvedeného montážního závodu.

Zájem alžírského montážního závodu by byl například o akumulátory, slitinová kola, nárazníky, výfuky, palivové nádrže, panely dveří, výplně sedadel, zvukovou izolaci, koberečky či hadice.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Alžíru (Alžírsko). Autor: Václav Žilka, ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek