Mosambik na vzestupu, prezident studoval v Brně

30. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Mosambik na vzestupu, prezident studoval v Brně Dlouho byl Mosambik nejchudší zemí světa. V posledních letech ale ekonomika ožila díky ziskům z těžby uhlí a plynu. Roste i obchod s Českem, kde kdysi studoval i nový mosambický prezident Filipe Nyusi.

Bývalou portugalskou kolonií Mosambik zmítala v druhé polovině dvacátého století vleklá občanská válka. Ta zdecimovala i hospodářství země, takže Mosambik byl až donedávna jedním z horkých kandidátů na nelichotivý titul nejchudší stát světa. Válka ale v devadesátých letech skončila a po přelomu tisíciletí Mosambik nasadil k nebývalému ekonomickému růstu. V posledních letech je růst HDP pravidelně kolem osmi procent ročně.

Ekonomiku pohání hlavně prodej nerostných surovin - především uhlí z povrchové těžby na pánvi Tete a zemního plynu, který by se měl od roku 2018 zpracovávat v jednom z největších komplexů na zkapalňování plynu na světě.

I obchod České republiky s Mosambikem se v současnosti zvyšuje prakticky z nuly do vysokých obrátek. V roce 2014 byl jeho celkový obrat už 20 milionů dolarů. Český vývoz zahrnuje především stroje, textilie, drogistické zboží a zbraně. Naprostou většinu (82 procent) dovozu z Mosambiku představuje surový hliník.

Těžební stroje i zbraně

Právě s Mosambikem pojí Česko určitá pouta, která s jinými jihoafrickými zeměmi nejsou. Nový prezident Filipe Nyusi, který loni vyhrál volby, vystudoval Vojenskou akademii v Brně. V roce 2013 také ještě coby mosambický ministr obrany navštívil Brno znovu a podíval se do tamější Univerzity obrany. Právě o vzdělávání vojáků a také dodávky českých vojenských technologií projevila mosambická vláda vážný zájem i při návštěvě českého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka v Africe koncem května 2015.

„Zájem Mosambičanů o spolupráci je tady skutečně velmi cítit. Například ministr obrany přislíbil, že v brzké době navštíví Prahu," uvedl Lubomír Zaorálek. Mosambik by se tak mohl stát jednou ze zemí, která napomůže současné renesanci českého zbrojního průmyslu.

Dalším odvětvím, které může v Mosambiku najít ideálního odběratele, je strojírenský průmysl, a to především s dodávkami těžařských technologií. Mosambické povrchové doly založené na jednoduché ruční dřině dělníků má postupně vystřídat hlubinná těžba, která potřebuje sofistikovanější stroje.

Zemi potrápili povstalci a povodně

Česko může při obchodech připomenout spolupráci před rokem 1989, kdy socialistické Československo pomáhalo rozvojové zemi. Kvůli válce a v souvislosti se změnou režimu ale spolupráce povadla. „My jsme Mosambik před více než dvaceti lety vlastně opustili a já si dnes dovolím říci, že to byla trochu chyba, protože jsme zde měli hodně kontaktů. Teď je vidět, že to je země, o kterou je skutečně velký zájem, i díky jejímu nerostnému bohatství," uvedl při návštěvě Mosambiku ministr Zaorálek.

Otázkou nicméně v Mosambiku stále zůstává bezpečnost. V období před loňskými volbami 2014 docházelo ke střetům vládních jednotek s povstaleckými jednotkami Renamo. Letos v roce 2015 zase zemi převálcovaly rozsáhlé povodně. Česká republika poskytla Mosambiku a také sousednímu státu Malawi na likvidaci následků této živelní katastrofy charitativní pomoc v objemu tří milionů korun. V zemi také zůstává i přes hospodářský růst posledních let většina obyvatel na hranici chudoby.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek