Mosambik: Vztahy země s EU

23. 5. 2019

© Zastupitelský úřad ČR v Pretorii (Jihoafrická republika)

EU patří k nejvýznamnějším donorům rozvojové a humanitární pomoci Mosambiku a rovněž k největším obchodním partnerům.

3.1. Zastoupení EU v zemi

Delegação da União Europeia na República de Moçambique
Avenida Julius Nyerere, 2820 PO Box 1306, Maputo, Moçambique
Tel.: + 258 21 481000 Fax: + 258 21 491866
E-mail: DELEGATION-MOZAMBIQUE@eeas.europa.euWeb: http://eeas.europa.eu/delegations/mozambique/index_pt.htm

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Členské země EU (EU28) vyvezly v roce 2018 do Mosambiku zboží v hodnotě 0,7 mld. EUR, což představovalo nárůst o 28 % oproti předchozímu roku. Z pohledu dovozu zboží do EU, tak celková hodnota dosáhla 1,9 mld. EUR a představovala nárůst o 10,5 % oproti roku 2017.

Největšími obchodními partnery Mosambiku ze zemí EU28 jsou tradičně Nizozemí, Portugalsko, Polsko, Itálie, Belgie, Německo a Španělsko.

Obchodní bilance mezi EU a Mosambikem je dlouhodobě v deficitu ve prospěch Mosambiku. EU totiž dováží z Mosambiku velké zásoby hliníku a staví ji to tedy do pozice největšího exportního trhu Mosambiku. Dalšími komoditami dovozu do EU jsou zemědělské produkty a mořské produkty (cukr, tabák, ořechy, zelenina a krevety). Vývoz EU do Mosambiku zahrnuje produkty zpracovatelského průmyslu, strojní zařízení, dopravní prostředky a chemikálie. 

Mosambik je součástí Dohody o ekonomickém partnerství (EPA) mezi EU a některými zeměmi uskupení SADC, která se začala předběžně provádět s Mosambikem od 4. února 2018. S ostatními zeměmi byla dohoda prováděna již od konce roku 2016.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

Rozvojová pomoc EU se podílí až 2/3 na celkové přijímané rozvojové pomoci Mosambiku a dosahuje až 20 % jeho státního rozpočtu. 

Mosambik je jednou ze signatářských zemí dohody z Cotonou mezi EU a zeměmi AKT. V současnosti čerpá podporu v rámci 11. Evropského rozvojového fondu (EDF) na období 2015-2020 a v rámci svého Národního orientačního programu (NIP), který byl v listopadu 2015 podepsán komisařem Mimicou a bývalou náměstkyní Nyeleti Mondlane v Bruselu, získal grant ve výši 734 mil. EUR se zaměřením na řádnou správu a rozvoj venkova.

Přímá rozvojová podpora však byla Mosambiku pozastavena v roce 2016 v návaznosti na odhalení tajných půjček z předchozích let a nebyla obnovena ani v roce 2018. Pro rok 2019 byl nicméně připraven poměrně ambiciózní program na podporu zemědělství a zahájení projektů na výstavbu silniční sítě v provincii Sofala a Zambezia a také výstavba malých vodních a solárních elekráren.

Rozvržení EDF, tři pilíře:

I. přístup k energii 

  • první fáze, dotace 10, 5 mil. EUR (čerpání dotace začala v roce 2018)
  • druhá fáze, dotace 83,5 mil. EUR, Energy Services Access Programme (čerpání dotace by měla začít v roce 2019)

II. doprava na venkově (čerpání dotace by měla začít v roce 2019)

  • podpora 94 mil. EUR, pouze 64 % silnic jsou v dobrém či přiměřeném stavu, venkovské cesty do tohoto měření nespadají a jsou ve velmi špatné stavu

III. výživa, zemědělství, hodnotové řetězce a biodiverzita (čerpání dotace by mělo začít v roce 2019)

  • zlepšení konkurenceschopnosti venkova v provincii Nampula a Zambézia, dotace 68 mil. EUR
  • podpora biodiverzity, dotace 13 mil. EUR
  • podpora stravování a výživy, dotace 30 mil. EUR

Více informací na stránkách Delegace EU v Maputu

V případě zájmu o zapojení se do projektů Delegace EU v Maputu a do konkrétních tendrů - viz odkaz na tendry Delegacee EU v Maputustránky Evropské komise

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: