Možnost zakládání s.r.o. v Rakousku po internetu – nová úprava od 1. ledna 2018

13. 2. 2018 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Možnost zakládání s.r.o. v Rakousku po internetu – nová úprava od 1. ledna 2018 Na základě §9a zákona o společnostech s ručením omezeným (tzv. GmbH-Gesetz) je v Rakousku od 1. ledna 2018 možné zakládat společnosti s.r.o. po internetu a bez nutnosti zapojení notáře. Pozor ale – nová úprava se vztahuje na společnosti s.r.o. výlučně s jedním jednatelem, který je zároveň jediným společníkem.

Musí jít současně o případy, kdy žádost o založení společnosti má standardizovaný obsah, tzn. kdy nejsou vyžadovány zvláštní důkazy o způsobilosti (v případě profesí architekta, lékaře a dal.).

V případě splnění těchto podmínek je postup při založení s.r.o. následující:

1) V bance uhrazení základního jmění

Zakládající osoba nejprve v některém z peněžních ústavů zaplatí základní kapitál společnosti. Jeho minimální výše činí 5 000 € v hotovosti, což je polovina potřebného základního kapitálu v případě využívání privilegia založení.

Tzv. Gründungsprivileg umožňuje zakládání GmbH se sníženým základním kapitálem a příslušným ustanovením ve společenské smlouvě. Identifikační údaje zakladatele s potvrzením o zaplacení základního kapitálu a podpisovým vzorem banka následně postoupí rakouskému obchodnímu rejstříku.

2) Založení s.r.o. přes servisní portál USP

Za předpokladu, že zakladatel disponuje elektronickým podpisem, může GmbH jednoduše a bez byrokratické zátěže založit přes portál servisních služeb podnikatelům USP. V tomto případě je třeba dbát na to, aby název firmy nebyl zavádějící. Součástí aplikace je elektronická žádost o zápis společnosti do obchodního rejstříku. Zápis se provádí za poplatek, s výjimkou případů, které spadají pod zákon o podpoře nově založených společností (tzv. Neugründungsförderungsgesetz).

Uvedená úprava zjednodušeného zakládání GmbH byla předběžně zavedena na dobu určitou s platností do konce roku 2020.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek