MPO hostilo 4. kolo Obchodně-ekonomického dialogu ČR–USA

14. 5. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Dne 11. května 2018 předsedal náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl společně se zástupcem Ministerstva obchodu USA Davidem de Falcem 4. kolu Obchodně-ekonomického dialogu mezi Českou republikou a Spojenými státy. Představitelé obou států diskutovali o aktuálních otázkách obchodních a investičních vztahů a příležitostech pro jejich rozvoj do budoucna.

Obchodně-ekonomický dialog je exkluzivní bilaterální platforma ustanovená v roce 2010. USA udržují Dialogy jen s omezeným počtem hospodářských partnerů, v našem regionu pouze s Polskem. Témata jednání byla rozdělena do tří hlavních pilířů – business development & trade promotion, investice a přístupu na trh.

Toto kolo Dialogu se uskutečnilo po delší přestávce, a bylo tak příležitostí zhodnotit vzájemné obchodní a investiční vztahy. Jednání se kromě americké delegace z tamního ministerstva obchodu zúčastnili i vysocí představitelé Velvyslanectví USA v ČR, včetně nedávno jmenovaného velvyslance Stephena B. Kinga, a proto české strana také zhodnotila své aktivity a priority vůči USA v posledních letech.

Formální kolo Dialogu je vždy také příležitostí najít nové synergie a impulzy pro vzájemné vztahy, a podpořit tak projekty našich firem ve vybraných sektorech. Na agendě Dialogu tak mj. byly i sektory jako energetika, nanotechnologie, letecký průmysl nebo oblast digitální včetně možné spolupráce v rámci tzv. Průmyslu 4.0, kde existují příležitosti pro bilaterální spolupráci v podobě technologických kooperací či posílení kontaktů v oblasti vědy a výzkumu. Strany se také nevyhnuly aktuálním obchodně-politickým tématům, jako je vývoj multilaterálního obchodního systému nebo americká opatření na dovozy oceli a hliníku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek