Myanmarské reformy začaly už před volbami

2. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

První svobodné volby po mnoha letech v jihoasijském Myanmaru (alias Barmě) vyhrála drtivě demokratická opozice. Země se po půlstoletí izolace konečně otevírá světovému byznysu.

Volební kampaň v Barmě - ben bryant / Shutterstock.comVolby v Myanmaru v předchozích dnech jednoznačně vyhrála dosud opoziční strana Národní liga pro demokracii. Co znamená její vítězství pro obchodní komunitu? Podstatné je, že reformní ekonomické kroky byly započaty už dávno před volbami a vedly k nastartování rozvoje hospodářství. Přilákaly zahraniční investice a umožnily do jisté míry znovuzapojení Myanmaru (který někdy také nese název Barma) do globální ekonomiky. Země byla předchozích padesát let izolována pod vládou vojenské junty.

Jedním z klíčových kroků byl nový zákon o podpoře zahraničních investic, ustanovení plovoucího kurzy měny kyat, poskytnutí nezávislosti centrální bance, schválení protikorupčního zákona a mnoho dalších. I přestože v posledních letech došlo k těmto významným ekonomickým změnám, mnoho dalších bude ještě zapotřebí uskutečnit. To bude již úkol pro budoucí novou vládu.

Musíte mít „strategickou trpělivost"

Ze strany zahraničních investorů a firem je nevyhnutelná „strategická trpělivost". Ambice Myanmaru prosadit se jako významný ekonomický hráč regionu vytvářejí určité záruky pro zahraniční investory a obchodní partnery.

Některé zahraniční firmy zaujaly před listopadovými volbami vyčkávací pozici, avšak většina zahraničních investorů pokračuje ve svých započatých plánech a necítí žádné ohrožení dosavadního působení na myanmarském trhu. Dlouhé otálení a vyčkávání na ten správný moment, kdy vstoupit na místní trh, se rychle může proměnit v promeškanou příležitost.

Situace v Myanmaru se může zdát komplikovaná, nicméně rozhodující bude nejen postoj nové vlády k řešení vnitřních problémů, ale i připravenost a ochota globálních a regionálních hráčů náležitě reagovat na reformní proces v této zemi.

Ve spolku ASEAN se chystá volný pohyb zboží i pracovníků

Rok 2015 představuje pro Myanmar transformační rok nejen v oblasti ekonomické, ale především v oblasti politické. Mezi hlavní priority patří zejména regionální integrace v rámci skupiny asijských zemí ASEAN a ambice stát se opět klíčovým ekonomickým hráčem v regionu jihovýchodní Asie.

Zajímavou pobídkou v tomto propojení mezi Myanmarem a Thajskem je také chystaný start volného pohybu zboží, služeb a kvalifikované pracovní síly v rámci ASEAN. Tato příležitost by měla být pro Myanmar výzvou v jeho úsilí o zvýšení exportu a konkurenceschopnosti vyváženého zboží.

Myanmar má šanci čtyřnásobně zvýšit HDP do roku 2030 a má ve stejné době potenciál vytvořit deset milionů nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Tyto možnosti jsou závislé na několika příznivých předpokladech, které Myanmar má.

V minulosti české firmy dodaly do Myanmaru sedm investičních celků. Některé jsou stále v provozu.

Především je to velká a lidnatá země (38. největší země na světě, devětkrát větší než Česká republika) s více než 50 miliony obyvatel. Je obklopena státy, které se v posledních letech rozvíjejí nejrychleji na světě (Čína, Indie, Thajsko), což vytváří možnost obsluhovat regionální trh s více než 500 miliony lidí, pokud v případě Číny a Indie bereme v úvahu pouze oblasti, které k Myanmaru bezprostředně přiléhají.

Češi postavili cukrovar, koželužnu i továrnu na traktory

Obchod ČR s MyanmaremMyanmar představuje přesně to správné místo, v němž mohou české firmy úspěšně působit. Česká republika zde má slušnou tradici. V minulosti české firmy dodaly do Myanmaru sedm investičních celků. Šlo o pivovar, cukrovar, koželužnu, elektrárnu a závody na výrobu traktorů, čerpadel a pneumatik. Z nich některé jsou stále v provozu.

Myanmarští představitelé tuto dřívější spolupráci velmi dobře vnímají a mají upřímný zájem o pokračování na nových základech. V současné době se podařilo částečně firmě Invelt Industry International dodat náhradní díly pro cukrovar. Zájem o kvalitní a cenově konkurenceschopné české produkty a špičkové moderní technologie je velký.

Na rok 2016 se chystá podnikatelská mise

Vzájemná obchodní a ekonomická spolupráce byla prohloubena letos v říjnu, kdy byla podepsána dohoda o obchodní a ekonomické spolupráci, která otevírá nové příležitosti pro české exportéry. Dohoda vytváří rámec pro výměnu informací, společnou organizaci podnikatelských akcí a konkrétních obchodních příležitostí.

Dále zakotvuje existenci společného orgánu - Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci, jejíž činnost má významné místo v prosazování českých exportních zájmů. Její první historické zasedání se plánuje v příštím roce a mělo by proběhnout již s představiteli nové vlády - té by měla být předána moc v Myanmaru v březnu příštího roku.

Jakkoli se Myanmar může zdát v současné době obtížným trhem (a to nejen v souvislosti s volbami), přílišné váhání nebo odkládání obchodních či investičních aktivit není rozhodně namístě. Vzácná situace ještě nedávno uzavřené ekonomiky Myanmaru nebude trvat dlouho a zájem o nejnovější „last frontier" je obrovský nejen ze strany zemí jihovýchodní Asie.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Jaroslav Doleček, velvyslanec ČR v Myanmaru
Foto: ben bryant / Shutterstock.com

Za vtip šel vedoucí baru do vězení

Temnou stranou současné Barmy jsou náboženští radikálové. Jejich nevoli vzbudil i Novozélanďan, který použil v reklamě karikaturu Buddhy a skončil za to ve vězení.

Novozélanďan Philip Blackwood letos ochutnal odvrácenou stranu barmských poměrů. Pomáhal provozovat jeden z místních barů a dostal nešťastný nápad. V internetové reklamě na levné drinky v baru uveřejnil obrázek Buddhy v „psychedelickém“ provedení. Buddha vyvedený ve výrazných barvách a se sluchátky na uších vyvolal u radikálních buddhistických mnichů poprask. Provinilý provozovatel baru se sice omluvil a kontroverzní reklamu stáhl, dostal se ale kvůli urážce náboženství před soud. A ten vyměřil jemu a jeho dvěma barmským obchodním partnerům nekompromisní trest – 2,5 roku natvrdo ve vězení.

Kauza vyvolala pozornost světových médií a za odsouzené orodovali i ochránci lidských práv. „Úřady se zjevně snaží vytvořit exemplární případ, ale jediné, čeho dosáhly, je poškození obrazu Barmy a buddhismu," řekl například Matt Smith, ředitel neziskové organizace Fortify Rights. Barmská justice ale byla nelítostná a Novozélanďan Blackwood si už nyní ve vězení odpykává trest prý i včetně nucených prací. Teď bude muset doufat, že nová garnitura jeho případ zreviduje.

Této kauze se dostalo mezinárodní pozornosti, protože jde o člověka ze zahraničí. Není to ale jen jednotlivá lapálie, případ má daleko obecnější a vážnou souvislost. Ukázal silné postavení radikálních buddhistů, kteří mají vliv na vytváření veřejného mínění v Barmě a jsou v blízkém kontaktu s armádními kruhy. Podle komentátorů byla za přísným trestem pro Blackwooda snaha bývalé vlády získat si podporu radikálů před volbami.

Mniši mají v barmské kultuře tradičně obrovský respekt a k náboženské symbolice je nutné chovat velkou úctu. V poslední době ale radikalismus překročil únosnou míru. Největším problémem jsou opakované pogromy vůči muslimské menšině Rohingů, kteří žijí převážně při hranicích s Bangladéšem.

Tato menšina je krácena na občanských právech, při masakrech byly mnohým muslimům vypáleny domy, tisíce jich přečkávají v utečeneckých táborech. Další masy Rohingů se letos daly kvůli stupňujícím se represím na riskantní útěk z Barmy, při kterém mnozí zahynuli.

Symbolem buddhistického fanatismu se stal mnich Ashin Wirathu, který vede antimuslimské Hnutí 969 a objíždí Myanmar s proslovy, kterými burcuje davy k násilnému boji proti Rohingům. „Had je nebezpečný, kdekoli se objeví. Přesně takoví jsou muslimové,“ tvrdí Wirathu.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek