Na daních ušetříte i při splácení hypoték. Neplatí to ale u všech

24. 8. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Víte, že si můžete úroky z hypoték či stavebního spoření odečíst od základu daně z příjmů? Jenže pozor, neplatí to u hypotečních úvěrů na všechny nemovitosti.

Hypotéku na byt či dům má v České republice aktuálně téměř patnáct procent domácností.

„Úroky z hypotéky lze uplatnit jako daňový náklad, pokud nemovitost užíváte k vlastnímu trvalému bydlení, nebo ji k bydlení využívá druhý z manželů, některý z potomků, rodičů nebo prarodičů,“ vysvětluje daňová poradkyně TaxVision Blanka Štarmanová.

Odečíst mohou OSVČ i zaměstnanci rovněž úroky z úvěru na opravu bytu či domu, případně také na koupi pozemku. Na parcele ovšem musíte nejpozději do čtyř let začít se stavbou nemovitosti určené k bydlení. Jinak se vás zmíněný bonus netýká.

„Mezi odečitatelné položky naopak není možné zařadit úroky z hypotéky uzavřené na koupi rekreačních objektů, jako jsou chaty a chalupy. Úroky z úvěru na nákup nemovitosti určené k pronájmu nebo pro podnikání nemůžete uplatnit jako odčitatelnou položku od základu daně, ale lze je zahrnout do daňově uznatelných výdajů,“ přibližuje Štarmanová.

Pokud k pronájmu nebo jiné výdělečné využíváte jen část kupované nemovitosti, je třeba úroky poměrně rozdělit.

Od základu odečtete až 300 tisíc

 Částka, kterou si mohou ti, kdo splácejí jeden či více úvěrů, od daní odečíst, je poměrně vysoká.

„Z daňového základu si poplatník může odečíst až 300 tisíc korun ročně, přičemž jednotlivé úvěry je možné sčítat. Částka nesmí přesáhnout 25 tisíc korun za měsíc,“ vyčísluje Štarmanová.

U takového plátce ale nestačí, aby hypotéku splácel. Jeho jméno musí být ve smlouvě o úvěru přímo uvedeno a musí být pod ní podepsán. Zároveň musí zajít na katastrální úřad nebo na nejbližší pobočku CzechPointu, kde zaplatí poplatek za výpis z katastru nemovitostí. Za první stránku výpisu zaplatíte 100 korun, za každou další po 40 korunách. Také na katastrálním úřadě vám výpis většinou vyhotoví za 100 korun. Podrobnosti k výši správních poplatků na katastrálním úřadě

 „Při prvním uplatnění odečtu je skutečně třeba, aby poplatník doložil nárok na snížení daní výpisem z katastru nemovitostí," potvrzuje Blanka Štarmanová. „K dalším odpočtům už stačí pouze přiložit k daňovému přiznání originál potvrzení o zaplacených úrocích, které zasílají banky a spořitelny obvykle v průběhu ledna,“ dodává poradkyně.

Jak se sníží samotná daň?

Odečitatelné položky nesnižují přímo daň (jako například slevy na poplatníka či manžela/manželku) ale základ, ze kterého se daň vypočítává.

 

Pokud například odečtete úroky ve výši 50 tisíc korun, sníží se vám daň o 7,5 tisíce, tedy o patnáct procent ze zmíněné částky (daň z příjmů fyzických osob je v ČR 15 procent).

Mezi další odečitatelné položky od základu daně patří například životní a penzijní pojištění, dary, darování krve, členské příspěvky odborům či platby za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Více si přečtěte v rubrice Daně z příjmů na BusinessInfo.cz

jap
S využitím tiskové zprávy TaxVision a eDane.cz

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek