Týden inovací: V Praze vystoupí i humanoidní robotka Sophia

9. 5. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Na mezinárodní konferenci v rámci Týdne inovací 2018 se představí nejvyspělejší humanoidní robotka současnosti Sophia. K vidění budou hi-tech inovace, například rostlina produkující elektřinu prostřednictvím fotosyntézy. Proběhnou zde také odborné semináře a více než 100 doprovodných akcí.

Na konferenci vystoupí 14. května v Praze také šéf světové jedničky v oblasti umělé inteligence a další špičkoví inovátoři.

Speciálním hostem bude Sophia, první inteligentní robotka se státním občanstvím. Vyvinula ji společnost Hansen Robotics podle návrhu amerického robotika Davida Hansona.

Sophia, která nese označení inovační šampión OSN, byla vytvořená podle herečky Audrey Hepburn, výborně rozpoznává a imituje lidské emoce a zvládá umění nenucené konverzace. Na pozvání pořadatelské organizace ELAI vystoupí robotka jako host na konferenci Týdne inovací 2018, což bude pro obyvatele ČR vůbec první příležitost vidět ji naživo.

Česko centrem inovací

Česko se ve třetím květnovém týdnu na několik dní stane centrem inovací, moderních technologií a umělé inteligence. V pondělí 14. května v rámci hlavní události Týdne inovací 2018, který organizuje European Leadership and Academic Institute (ELAI), vystoupí na konferenci v pražském Foru Karlín přední osobnosti ze světa inovativních technologií a byznysu.

Podaří se dešifrovat kód mozku?

Umělá inteligence je trendem současnosti. Podle dostupných statistik vzniklo jen v loňském roce v této oblasti několik tisíc startupů a bylo do ní investováno přes sedm miliard dolarů.

V panelu Umělá inteligence vystoupí například Igal Raichelgauz, ředitel izraelského startupu Cortica, který je světovým lídrem v technologiích umělé inteligence pro autonomní platformy. Igal je vlastníkem obdivuhodných pěti desítek patentů a zároveň je držitelem celé řady ocenění.

Dalším řečníkem bude Carlo Schmid, manažer významné švýcarské The Mindfire Foundation, která se pokouší sjednotit největší světové odborníky v tomto oboru a vyvinout skutečnou umělou inteligenci. Jejím cílem je mimo jiné dešifrovat kód mozku. Jak prohlásil Pascal Kaufmann, ředitel nadace, dosavadní přístup založený na přesvědčení, že mozek pracuje jako superrychlý počítač, možná není správný a je třeba na to jít jinak.

Na konferenci vystoupí i jeden z největších znalců umělé inteligence a nových technologií Jonathan Ledgard, který se mj. zaměřuje na jejich využití v rozvíjejících se ekonomikách. Jako ředitel prestižního Švýcarského technologického federálního institutu v Lausanne založil Cargo Drone a Droneport projekt v Africe.

Rostliny svítí, nevidomí vidí, invalidé vstávají...

V panelu Nové inovativní produkty a služby se představí Yishai Potack ze společnosti ReWalk Robotics. Díky jejímu exoskeletonu mohou lidé připoutaní na invalidní vozík opět stát a chodit. Diskutovat bude i Eliav Rodman, ředitel marketingu izraelské firmy OrCam Technologies, jejíž přelomové nositelné zařízení MyEye pro počítačové vidění umožňuje nevidomým rozeznávat tváře, objekty a nebo číst. O energetických zdrojích budoucnosti prmluví Ermi Van Oers z nizozemského projektu Living Lights, který stojí za revolučním způsobem energie: svítící rostlinou, která pro tvorbu energie využívá fotosyntézu a další.

„Jsem velmi rád, že se nám v rámci největší celorepublikové události na podporu inovačního prostředí České republiky podařilo získat takto výjimečné hosty,“ říká Lukáš Sedláček, ředitel a spoluzakladatel ELAI. „Humanoidní robot Sophia je světová senzace a Česko na pozvání ELAI navštíví vůbec poprvé. Také mě nesmírně těší, že kromě zástupců řady úspěšných zemí nám své zkušenosti předají představitelé izraelských inovačních firem a startupů, protože tamní inovační ekosystém patří k těm nejúspěšnějším na světě,“ dodává Lukáš Sedláček.

Na konferenci budou přednášet a diskutovat i přední zástupci tuzemské inovační scény. Například Taťána le Moigne, ředitelka české a slovenské pobočky Google, Michal Pěchouček, profesor a zakladatel Centra umělé inteligence při ČVUT, Oliver Dlouhý, zakladatel úspěšného startupu Kiwi.com, či Jan Řežáb, zakladatel a předseda představenstva Socialbakers. V roli moderátora se představí Nikita Poljakov, zástupce šéfredaktora Hospodářských novin.

Robot dirigující orchestr

Ve stejný den se rovněž ve Foru Karlín bude konat Inovační veletrh s odbornými semináři a prezentacemi špičkových inovací. Například světový robotický gigant ABB Robotics na veletrhu představí svého nejnovějšího robota Yumiho, který je mimo jiné schopný dirigovat orchestr. K vidění budou i novinky z oblasti 3D tisku, virtuální reality, laserové projekce Signal Festivalu, prezentace a testovací jízdy v modelech S a X vozů značky Tesla ad.

Po celý týden bude na mnoha místech ČR probíhat více než 100 doprovodných událostí na podporu inovací, moderních technologií a umělé inteligence. Zájemci se budou moci zúčastnit konferencí, workshopů, prezentací a dalších akcí.

Generálním partnerem Týdne inovací 2018 je společnost Unipetrol, zlatými partnery jsou Google, Česká spořitelna, IQOS, Direct People, Forum Karlín, HB Media, stříbrnými partnery Ayming, Comtes FHT, Zastoupení Evropské komise v ČR, CA Technologies, Movisio a IBM.

O týdnu inovací

Týden inovací je největší událost roku zaměřená na inovace, moderní technologie a umělou inteligenci. Jejím cílem je seznámit firmy a veřejnost s nejnovějšími světovými trendy na poli inovací a moderních technologií. Týden inovací se uskuteční ve dnech od 14. do 20. května. Hlavní událostí je pondělní mezinárodní konference v prostorách Fora Karlín a Inovační veletrh se semináři, který se bude konat na stejném místě. V průběhu Týdne inovací bude po celé ČR probíhat více než 100 doprovodných událostí..

 
Redakčně upravená tisková zpráva ELAI. Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem Týdne inovací.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek