Nad budoucností dohody o volném obchodu NAFTA stále visí otazníky

14. 11. 2017

  • Země: MX - Mexiko
  • Datum zveřejnění: 14.11.2017

Nová projednání dosavadních podmínek dohody NAFTA (North American Free Trade Agreement, španělsky TLCAN, el Tratado Libre Comercio de América Norte) mohou dle posledních odhadů řady odborníků na tuto problematiku skončit 50 % neúspěchem.

Dle názorů ekonoma z finanční skupiny Banorte by eventuální ukončení dohody sice nemělo pozitivní vliv na mexickou stranu, ale ani nelze očekávat katastrofální následky, neboť by se velké navýšení cel týkalo asi 3 % veškerého exportu z Mexika do USA.

Na druhou stranu vedle toho se objevují i názory, že ukončení dohody NAFTA, by mělo na mexickou ekonomiku podobný vliv jako na tu britskou po vystoupení země z Evropské unie v roce 2016. Stejně jako po brexitu by mohla následovat devalvace tamější měny, která by byla doprovázena inflací a snížením investic v zemi. Nedá se však zcela určit, do jaké míry by se výše zmíněné negativní vlivy mohly v zemi projevit.

V současné chvíli pověření zástupci jednotlivých států ukončili čtvrtou řadu jednání o modernizaci dohody a k pátému kolu znovu zasednou mezi 17. a 21. listopadem letošního roku. Jak mexická tak kanadská strana se snaží najít kompromisy, které by byly výhodné pro všechny strany, ale od Spojených států amerických v mnohých případech nepozorují stejné úsilí. Nepřípustné jak pro kanadskou tak mexickou stranu je na příklad požadavek USA, aby se 50 % veškerého automobilového průmyslu se nacházelo na jejich území, či aby NAFTA byla ukončena každých 5 let, za předpokladu, že nebude všemi stranami obnovena. Dále také negativně pohlížejí na požadavek omezení importu určitých textilních materiálů do členských zemí.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City

 

 

Zdroj: El Financiero

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: