Nakládání s odpadními vodami v Řecku – země dohání skluz

29. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nakládání s odpadními vodami v Řecku – země dohání skluz Před Řeckem stojí nutnost dohnat řadu restů v nakládání s odpadními vodami. Projekty kanalizací a čištění odpadních vod, které měly být dokončeny již před rokem 2005, se projektují znovu s časovým horizontem uvedení do provozu v roce 2023. Více než polovina obcí s počtem obyvatel od 2 do 15 tisíc obyvatel (konkrétně celkem 237) nadále zůstává bez kanalizace a používá septiky.

Většina z nich sice má už vybrané nějaké řešení, zhruba třetina jej ale teprve hledá. Zde existuje prostor po české firmy jejich technologie. Za porušení evropské směrnice 91/271/EC již Řecku byly uloženy pokuty v řádech milionů eur.

Překážkou pro realizaci obecních projektů nakládání s odpadními vodami není otázka jejich financování. Řecko na ně má k dispozici 916 mil. EUR jak z evropských, tak z národních prostředků, většina (872 mil. EUR) čeká v rozpočtu operační programu „Infrastruktura dopravy, životního prostředí a udržitelného růstu 2014–2020“. Finanční podporu přislíbila také EIB.

Problém, který tu je, je primárně organizační. A v řadě případů realizaci komplikují také protesty místních komunit a nedůvěra k navrženým řešením. Vláda si proto slibuje, že situaci pomůže vyřešit připravovaný Zvláštní sekretariát vodního hospodářství a dokončení národního a regionálních plánů hospodaření s tekutými odpady.

K největším hříšníkům patří hustě osídlený region Attika, zejména jeho východní pobřežní část, které Soudní dvůr EU vyměřil jednorázovou pokutu 10 mil. EUR a dalších 3,64 mil. EUR každého půl roku. Jedná se zejména o obce na hustě obydlených předměstích Athén, např. Marathón, Nea Makri, Rafina, Pikermi, Koropi, Peania, Artemida, Spata a další. V některých z nich již stavební práce započaly (Koropi-Peania), v jiných existuje projekt a připravuje se vypsání veřejné soutěže (Marathon, Pallini – Gerakas), někde však zatím existuje jen záměr a finance (Rafina – Artemida, Oropos, Kalamos).

Situace může být příležitostí pro české výrobce technologií čištění odpadních vod. Někteří se na řeckém trhu díky spolehlivým (a trpělivým) místním zástupcům již úspěšně uplatnili. Dlouhodobé zkušenosti zastupitelského úřadů jasně potvrzují, že partnerství s místním subjektem je velkou konkurenční výhodou proti firmám, které se o úspěch v tendru pokoušejí na vlastní pěst.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Athénách (Řecko). Autoři: Milan Fischer, zástupce velvyslance, Jitka Chromcová, asistentka pro obchodní, ekonomickou a politickou agendu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek