Náměstek ministra průmyslu a obchodu jednal s čínskou delegací v oboru informačních technologií

26. 9. 2017 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Dne 21. září 2017 náměstek ministra průmyslu a obchodu pan Marek Ondroušek vedl jednání s delegací čínských institucí a firem o rozšíření spolupráce v oblasti digitální ekonomiky. Jednání bylo zaměřeno na směry a možnosti naplňování Memoranda o spolupráci v tomto oboru, které Ministerstvo průmyslu a obchodu sjednalo s čínskou stranou v minulém roce.

Čínská delegace, kterou vedl Wu Hao, sekční ředitel odboru High-Tech průmyslu Čínské národní komise pro reformu rozvoj, přijela do České republiky jednat o spolupráci v oblasti informačních a komunikačních technologií a digitální ekonomiky. Čínskou delegaci doprovázela skupina třiceti představitelů čínských podniků, kteří se společně se zástupci českých společností a institucí z oboru ICT následně zúčastnili podnikatelského semináře, organizovaného Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. Byly přítomny zejména české firmy, které v Číně již působí nebo se snaží proniknout na čínský trh. Jako součást podnikatelského semináře proběhla i setkání firem ve formě B2B.

„Hlavním cílem jednání s čínskými partnery bylo zejména dát podnět k nastartování nových kontaktů firemních sektorů obou zemí. Díky takovému propojení lze očekávat realizaci jednotlivých námětů pro spolupráci v oboru digitální ekonomiky na korporátní úrovni a lze z něho vyvodit a očekávat konkrétní výsledky,“ uvedl náměstek ministra Marek Ondroušek.

České firmy se v oblasti informačních a komunikačních technologií v Číně začínají úspěšně prezentovat. Dokázaly se již prosadit na vysoce konkurenčním čínském trhu s mobilními vzdělávacími aplikacemi, informačními službami, 3D tisku a digitalizaci dokumentů, platforem přeshraničního elektronického obchodu a cloudových systémů a služeb. Proto byl ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu při jednání přednesen i návrh na uspořádání česko – čínského firemního fóra o spolupráci v oblasti digitální ekonomiky v Číně v průběhu roku 2018. Tento návrh čínská delegace akceptovala a obě strany budou spolupracovat na jeho uskutečnění.

V poslední době se český export do Číny úspěšně rozvíjí. Za 7 měsíců roku 2017 dosáhl český vývoz do Číny hodnotu 33,1 mld. Kč, oproti úrovni 25,7 mld. Kč za stejné období loňského roku. Za uvedené období se jedná o 29% meziroční nárůst. Současný nárůst českých vývozů není náhodný. Celkově dochází ke zrychlování tempa růstu českých vývozů do Číny - za předchozí tříleté období činil nárůst českého vývozu 25 %.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek