Náměstek Tlapa na pracovní návštěvě Jihoafrické republiky

12. 11. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa byl ve dnech 7. až 10. listopadu 2018 na návštěvě Jihoafrické republiky (JAR). V Kapském Městě jednal o příležitostech pro české firmy a investory. V Pretorii pak proběhlo další kolo pravidelných politických konzultací na vysoké úrovni a jednání na Ministerstvu obchodu a průmyslu.

Náměstka Tlapu v Kapském Městě přijal 7. listopadu 2018 zástupce primátora města Alderman Ian Neilson a následně náměstek jednal s ministryní pro ekonomické příležitosti vlády provincie Západní Kapsko Beverley Schäfer. Obě jednání se soustředila na možnosti rozšíření obchodní spolupráce a příležitosti pro české podnikatele a investory.

Dne 8. listopadu 2018 náměstek Tlapa jednal s prezidentkou Obchodní komory Západního Kapska Janine Myburgh a navštívil stavbu rozsáhlého výrobního závodu české firmy Pegas Nonwovens, která je zatím největší českou investicí v subsaharské Africe.

V Pretorii proběhlo 9. listopadu 2018 další kolo pravidelných politických konzultací na úrovni náměstků ministrů zahraničí. Delegaci JAR vedl resortní protějšek náměstka Tlapy náměstek ministryně zahraničních vztahů a spolupráce Luwellyn Landers. Diskuze se soustředila na vybrané zahraničně-politické otázky a potvrdila zájem obou stran o další rozvoj všestranné bilaterální i multilaterální spolupráce v oblasti obchodu, bezpečnosti či vědy a technologie.

V rámci přípravy 4. zasedání smíšené komise ČR–JAR pro ekonomickou spolupráci se náměstek Tlapa setkal rovněž s náměstkem ministra obchodu a průmyslu Bulelani Gratitude Magwanishe.

Jihoafrická republika je největším obchodním a významným zahraničně-politickým partnerem ČR v subsaharské Africe. Objem vzájemného obchodu přesáhl v roce 2017 828 mil. USD. Pravidelné politické konzultace spolu oba státy vedou od roku 2010.

Foto: © MZV

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek