Návštěva prezidenta Indie Ram Nath Kovinda v České republice

8. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Česko-indického obchodního fóra se dne 7. září 2018 zúčastnila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a indický prezident Rám Náth Kóvind, který přiletěl na oficiální návštěvu České republiky. Indie je pro ČR nejdůležitější obchodní partner v jižní Asii díky blízkým politickým názorům, tak i z hlediska obchodní výměny a perspektivních oblastí spolupráce.

Přestože mezi Českou republikou a Indií probíhají kontakty na vysoké ministerské úrovni, návštěva na úrovni prezidentů se uskutečnila po dlouhých 13 letech.

„Na podnikatelském fóru jsme s indickou stranou zhodnotili vzájemné politické vztahy včetně plánované výměny oficiálních návštěv a možných sjednání dvoustranných dohod či memorand,“ řekla ministryně Nováková a dodala: „Mluvili jsme i o spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti a v oblasti ekonomických a obchodních vztahů a vytipovali jsme oblasti, na které by se měli podnikatelé obou zemí v budoucnu zaměřit.“

V rámci odpoledního setkání zástupci obou zemí hovořili i o kulturní a turistické výměně včetně oblasti vízové politiky. Rozhovory se nevyhnuly mezinárodně politickým otázkám, jako jsou možná reforma OSN, hrozby terorismu, exportní kontrolní režimy, klimatické změny či cíle udržitelného rozvoje.

Česká delegace uvítala informace o politickém a ekonomickém vývoji v jižní Asii a indickou stranu zajímaly otázky spojené s oblastí Visegrádské čtyřky, s brexitem a problémy zemí Evropské unie s migrací.

Jednání zahrnovala i vzájemné vztahy mezi EU a Indií, například problematiku rozjednané dohody o volném obchodu či absenci dohody o ochraně a podpoře investic. Obě strany vyjádřily zájem na brzkém uzavření zmíněné preferenční dohody a vyřešení otázky kolem investiční dohody.

Podnikatelské fórum zorganizovala Hospodářská komora ČR společně s indickou Federací obchodních a průmyslových komor (FICCI). Indického prezidenta Rám Náth Kóvinda doprovázelo na setkání pět desítek indických podnikatelů.

Fotografie poskytnuty MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek