Nedostatek pracovní síly nutí firmy k investicím a zvýšení mezd

3. 5. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: HU - Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 29.04.2019

Podle KSH (Centrální Statistický Úřad) vzrostla v prvním čtvrtletí míra zaměstnanosti ve věkové skupině 20-64 let o 1,2 procentního bodu na 75,1 %, čímž překročila 75% cíl Evropské unie do roku 2020 a též 73,2% průměru, ale je třeba dále růst k dosáhnutí 79,9 % zaměstnanosti jako v jedné z hlavních konkurenčních hospodářství: České Republiky.
Podle hlavního analytika ING Banky Pétera Virovácze vedle současné struktury trhu práce dosáhla maďarská ekonomika úrovně plné zaměstnanosti. Míra nezaměstnaných se zhruba rok drží kolem 3,6 procenta. Vzhledem k absenci zásadní reformy trhu práce nevidí hlavní analytik ING Banky významný prostor pro další snížení míry nabídky a poptávky v současných dovednostech a geografie. Letos se též očekává vstejná míra nezaměstnanosti.
Kvalita dostupné pracovní síly je poměrně nízká, na trhu zůstává pouze zcela nekvalifikovaná pracovní síla, takže bez zásahu do vzdělávání nelze očekávat výraznější pokrok a další expanzi na maďarském trhu práce.
Další pokles míry nezaměstnanosti může být primárně ovlivněn snížením regionálních rozdílů: ukazatel je v několika regiónech nižší než 3 %, zatímco v oblasti severní Velké nížiny je stále 6,5 %.
Firmy mají silnou poptávku po pracovní síle, takže na primárním trhu práce se nachází stále více a více práce, což se dobře odráží v poklesu počtu veřejných zaměstnanců. Na základě trendů na trhu práce zatím nejsou téměř žádné známky zpomalení růstu mezd. Nízká míra nezaměstnanosti a rostoucí mzdy znamenají, že spotřeba v letošním roce nezpomalí a bude i nadále významnou podporou maďarského hospodářského růstu.

Zdroj: http://gazdasagportal.hu/index.php/elemzok-a-munkaero-szuke-beremelesekre-es-beruhazasokra-keszteti-a-vallalkozasokat/
Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Budapest.

Tisknout Vaše hodnocení: