Nejprve bezpečnost, až poté jednotný digitální trh, shodují se lídři EU

3. 10. 2017 | Zdroj: EurActiv.cz

Do konce roku 2018 má být v Evropě dokončen jednotný digitální trh. Největší výzvou pro členské země EU však zůstává zajištění kybernetické bezpečnosti, ve které může jít Česko ostatním příkladem.

Evropský jednotný trh by se mohl rozšířit o takzvanou pátou svobodu. Zatímco nyní v EU funguje volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu, v blízké době tuto čtveřici zřejmě doplní ještě volný tok neosobních dat. Nejprve je však nutné zajistit, že elektronicky sdílené informace občanů či podniků budou v bezpečí.

Právě dokončení jednotného digitálního trhu bylo hlavním tématem pátečního summitu v Tallinnu. Evropská digitální ekonomika totiž stále čelí hranicím jednotlivých států. Pokud by se ale data mohla mezi zeměmi EU volně pohybovat, podniky by mohly snadněji vstupovat na nové trhy a sdílet inovativní postupy. Alespoň tak znějí argumenty pro dokončení digitálního trhu, ke kterému by podle estonského premiéra Jüri Ratase mělo dojít do konce roku 2018.

Překážkou pro zavedení volného toku neosobních dat v Evropě jsou vysoké požadavky na zajištění bezpečnosti.

„Jakmile neexistuje jasná důvěra v celkový systém, tak jej občané a firmy nechtějí využívat,“ vysvětlil novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. „Musíme zajistit kontrolu toho, jak tato data po Evropě proudí a jak jsou používaná,“ dodal.

V kybernetické bezpečnosti jde Česko příkladem

Česká republika volný tok neosobních podporuje. Jak ale potvrdil premiér ČR Bohuslav Sobotka po jednání v Tallinnu, všechny země EU vnímají bezpečnost jako prioritu a shodují se proto jen na určitých částech navržené legislativy. Jedná se například o sdílení zkušeností s digitalizací mezi členskými zeměmi či na potřebě digitálního vzdělávání.

„Společně s digitalizací musíme rozvíjet opatření, která povedou k vyšší bezpečnosti,“ shrnul jednání český premiér.

Kybernetická bezpečnost se tedy stala jedním z hlavních témat digitálního summitu v Tallinnu. V této oblasti je přitom Česko mezi evropskými premianty například díky tomu, že zde funguje specializovaný úřad pro kybernetickou bezpečnost. „Jdeme vstříc tomu, co navrhuje Evropské komise. I ona doporučuje, aby státy vytvořily úřady, které se budou kybernetické bezpečnosti věnovat,“ uvedl Sobotka.

Premiéři si posvítili i na velké internetové firmy

Bezpečnost a volný pohyb neosobních dat však nebyly jediným tématem digitálního summitu. Řeč přišla i na elektronizaci státní správy, ve které je Estonsko na špici. Představilo proto ostatním zemím, jak má podle něj v budoucnu vypadat například elektronické občanství.

Premiéři zemí EU dále hovořili o nových pravidlech pro takzvané digitální platformy, jako je například Uber či AirBnb. Pozornost se také upnula směrem k velkým internetovým firmám, které by podle některých zemí měly být přísněji daněny na základě toho, v jaké zemi vznikají jejich zisky, a nikoli tam, kde jsou registrovány.

Jedním z hlavních podporovatelů této myšlenky je francouzský prezident Emmanuel Macron. Proti návrhu se staví země jako je Lucembursko či Irsko a problémem se v příštím roce hodlá zabývat i Evropská komise.

Aneta Zachová, EurActiv.cz

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek