Nejvyšší pokutu, která kdy v Nizozemsku byla dána, získala ING

4. 9. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 04.09.2018

Se 775 miliony eur vyhrála ING nejdražší finanční vyrovnání s justičním systémem v Nizozemsku v dějinách země. Poškození dobré pověsti způsobené případem praní špinavých peněz je přinejmenším stejně bolestivé. Navzdory všem krizovým slibům banka postavila svůj zisk nad interní dohled.
Jedná se o čtyři případy praní špinavých peněz, které hrály v letech 2010 až 2016. Jsou podle obžaloby ‚příkladné‘ pro mnoho omylů, které banka v boji proti praní špinavých peněz udělala. ING zaplatí 675 milionů eur, aby předešla dlouhotrvajícímu soudnímu sporu. Dalších 100 milionů eur ještě přibude, protože se jedná o částku, kterou ING ušetřila při nízkém obsazení personálu pro kontrolu  pochybných zákazníků a podezřelých peněžních toků.
Výška finančního vyrovnání je znamením, že Nizozemsko se opatrně pohybuje směrem ke Spojeným státům. Tam jsou miliardy pokut pro banky naprosto běžné. V Nizozemsku se to liší, ale díky novele může žalobce od roku 2015 vzít v úvahu obrat podniku. Mluvčí prokurátora vysvětluje, že se přeci musí dát pokuta v takové výši, která podnik bude bolet. Nicméně pokuta se stále nepřibližuje zisku, který ING dosahuje. Jen v první polovině letošního roku měla banka obrat více než 2,6 miliardy eur.

Zdroj: www.volkskrant.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: