Neléčí, neplatíš

19. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 03.06.2019

Pečovatelské a farmaceutické společnosti začínají experimentovat (doslova) s modelem s pracovním názvem neléčíš, neplatíš (no cure, no pay). Celé gró systému spočívá placení daného léku či medicíny ze strany pojišťovny či pečovatelské institute, a tedy i pacienta pouze ve chvíli, kdy na něj léčba bude mít pozitivní dopad do 16 týdnů.

Ministr pro zdravotní péči Bruno Bruins v minulosti opakovaně varoval farmaceutické společnosti před dostupností drahých léčebných prostředků a volal po udržitelném řešení – a právě tato cesta zdá se být jedinou, kdy budou drahé léky a medicíny dostupné nejen pro vyšších 10 %. Pojišťovny tyto léky budou proplácet – do jaké míry se zatím neví – i pacientům, kteří nemají sjednané vyšší než základní pojištění (v Nizozemsku existuje několik stupňů pojištění, závislých od zdravotního stavu pacienta či/a jeho finančním možnostem).

Nizozemsko za drahé léky utrácí ročně kolem 2 miliard EUR, kvartálně čísla stále stoupají. „Náklady se konečně rozdělí,“ říká Gerard Schouw, ředitel Asociace Inovativní medicíny a pokračuje „taková dohoda může zásadně změnit celý systém dostupnosti léků. Bude jednodušší pro farmaceutické společnosti obhájit si vyšší ceny léků, když budou moci prokázat jejich efekt na úspěšně se léčících pacientech.“

V Nizozemsku již byly provedeny 4 pilotní zkoušky této metody a jejich průběh a přínos jsou nyní vyhodnocovány. Nadto jsou ve více než 30 nemocnicích prováděny studie. 

zdroj: Volkskrant
Sestavil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: