Německá ekonomika ve IV. čtvrtletí 2017

22. 12. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dokument o vývoji německé ekonomiky ve IV. čtvrtletí 2017 nabízí následující přehledy: aktuální ekonomický vývoj a prognózy pro období 2018–2019; vnější ekonomické vztahy (zahraniční obchod SRN, zahraniční obchod ČR – SRN); podnikatelské a právní prostředí (novinky k minimální mzdě, zpřísnění sankcí při dopravních přestupcích); energetika (předběžné statistiky za r. 2017, EEG-Umlage, odbyt elektromobilů aj.).

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí 2017 pokračovala v silném růstu, HDP si připsal 0,6 % (qoq) a jak jednotlivé indikátory, tak indexy sentimentu potvrzují pokračování, i když o něco slabší, expanze i ve 4. čtvrtletí. Růst byl tažen zejména investicemi a zahraničním obchodem, naopak soukromá spotřeba oproti II. čtvrtletí mírně poklesla a veřejné výdaje stagnovaly.

V meziročním srovnání přispěly k růstu HDP (+2,3 %) zejména soukromá spotřeba a investice, nejsilněji ve stavebnictví, naopak import rostl rychleji než export a příspěvek zahraničního obchodu k tvorbě HDP byl pouze lehce pozitivní (0,1 %).

Trh práce dosahuje rekordně nízké míry nezaměstnanosti (5,8 %), tvorba nových pracovních míst pokračuje, zaměstnanost dosáhla ve třetím čtvrtletí 44,5 mil. (YOY +1,5 %), nicméně se prohlubuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to zejm. v technických oborech (469 300 neobsazených míst), jenž bude silněji omezovat růst výroby.

Tvorba přidané hodnoty vzrostla meziročně o 2,5 %, nejsilněji v ICT (+3,6 %), zpracovatelském průmyslu (+3,4 %), obchodu a dopravě (+3,1 %) a stavebnictví (+2,7 %), naopak sektor finančních a pojišťovacích služeb byl jediný sektor, kde tento parametr poklesl (-0,6 %).

Pokračování expanze německé ekonomiky potvrzují i hlavní indexy ekonomického sentimentu, jejichž hodnoty ve čtvrtém kvartálu dosáhly rekordních hodnot (IFO Business Climate celkově a ZEW Konjunkturerwartungen nejvyšší hodnoty v tomto roce). V prosinci oba indexy mírně oslabily v důsledku mírného zhoršení očekávání firem ve zpracovatelském průmyslu a velkoobchodě.

Podrobnější informace naleznete v přiloženém dokumentu:

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo). Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek