Německá firma nabízí maloobchodním zákazníkům podíl na fotovoltaické elektrárně

16. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Společnost Enyway nabízí účast na výstavbě fotovoltaické elektrárny už od výše 39 eur (1 000 korun). Jedná se o nový trend, jak nabízet maloobchodním zákazníkům účast na výrobě elektřiny z konkrétního zdroje.

Za 39 eur si zájemce může koupit „kousek“ solární elektrárny o velikosti krabice na pizzu a stát se malým „solárním baronem“, který vydělává na sluneční energii. Slibuje to hamburská energetická firma Enyway.

Umožňuje zájemcům z řad drobných investorů, aby se finančně podíleli na výstavbě a provozu fotovoltaické elektrárny. První taková elektrárna se staví na ploše 9 tisíc metrů čtverečních ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko jižně do Magdeburgu.

Má mít instalovaný výkon 1,5 megawattů. To by mělo stačit na zásobování elektřinou asi pro pět stovek domácností. „Koncoví spotřebitelé elektřiny se mohou malým podílem podílet na fotovoltaické elektrárně,“ slibuje šéf firmy Heiko von Tschischwitz.

Úspěšný projekt pro milion zákazníků

I když takový projekt může vypadat naivně, von Tschischwitz má za sebou úspěšný projekt Lichtblick, který nabízí zelenou elektřinu z obnovitelných zdrojů pro milion zákazníků. Před rokem se vzdal vedení ve firmě Lichtblick a založil Enyway.

Záměrem je obejít klasické poskytovatele energie. Lidé si mohou vybrat provozovatele elektrárny a od něj odebírat energii. Například od konkrétní větrné nebo solární farmy. Firma se postará o zprostředkování a zajistí i další elektřinu z obnovitelných zdrojů, pokud vybraný producent nebude moci poptávku pokrýt.

Firma si rychle všimla, že mnoho zákazníků chce jít ještě dále a vlastnit i kousek konkrétní elektrárny. Proto začala s výstavbou vlastního solárního zařízení. Von Tschischwitz to vysvětluje tím, že mnoho zákazníků chce být aktivní součástí zelené energetické revoluce.

Technologie blockchain jim má zajistit, že budou přesně vědět, jaký kousek fotovoltaického panelu vlastní a záznam nemůže být zpětně změněn. Ten jim bude také dodávat elektřinu domů. Enyway chce na trhu prorazit tím, že se prozatím zřekne prodejní marže. Bude si účtovat pouze měsíční paušální platbu ve výši 2,99 eur (78 korun).

Ředitel konzultační firmy Smart Solar Consulting Götz Fischbeck prohlásil, že se jedná o zcela nový přístup, není si ale jistý úspěchem. Bude záležet na tom, za jaké ceny se bude skutečně solární energie prodávat.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek