Tržní hodnota německých top společností nadále padá

4. 7. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 04.07.2019

Páteř německé ekonomiky je tvořená mnoha středními podniky. Ve středně velkých podnicích se lídři světového trhu často nacházejí ve velmi specifických segmentech trhu. Nicméně v případě velkých německých společností se situace v oblasti hospodářské soutěže zjevně zhoršila.
V analýze 500 největších světových společností podle tržní hodnoty, tržeb, čistého zisku a počtu zaměstnanců existuje pouze několik německých firem. V žebříčku tržní hodnoty na konci první poloviny roku dominují firmy z oblasti financí, technologií, spotřebního zboží a zdravotnictví. V těchto oblastech je v Německu příliš málo top společností, které mohou hrát významnou mezinárodní roli. Na úrovni zemí představuje USA 45 % největších 500 společností, Čína (9 %) a Japonsko (8 %). Pouze 17 společností pochází z Německa (3 %).
Svět je dnes mnohem technologičtější, než tomu bylo před několika lety, zejména pokud jde o používání mobilních zařízení. To se odráží také v deseti největších světových společnostech, které mají na burze v průměru 560 miliard dolarů. Sedm z deseti největších společností jsou technologické, pět z USA a dvě z Číny.
Německé společnosti dosahují v mezinárodním měřítku lepšího počtu zaměstnanců. Volkswagen, Deutsche Post a Siemens patří mezi 20 největších veřejně obchodovaných zaměstnavatelů na světě. Je nepravděpodobné, že by top německé společnosti dohnaly v nejbližší době největší světové společnosti. Z klíčových průmyslových odvětví, jako jsou finance, potraviny, technologie, ropa a plyn, je příliš málo „top hráčů“.

Zdroj: Bloomberg, Stand 25.6.2019
Vypracoval kolektív pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf

 

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: