Německý export zemědělských výrobků dosáhl svého vrcholu

24. 1. 2018

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 24.01.2018

Německá asociace pro vývoz potravin a zemědělských produktů (GEFA) ve čtvrtek na základě předběžných výpočtů oznámila, že německý zemědělský průmysl v roce 2017 vyvezl zemědělské produkty a stroje v hodnotě 78,3 miliard EUR. Oproti předešlému roku vzrostla hodnota vývozu o rekordních 3,9 %. Asociace ve své tiskové zprávě uvedla, že se jedná o doposud největší meziroční nárůst. Německo si tak stále udržuje pozici třetího největšího vývozce zemědělských produktů na světě. Stejně tak je tomu i v rámci dovozu.

Co se týče německého vývozu zemědělských produktů do zemí EU, měl v posledních letech tendenci spíše oslabovat. V minulém roce však v období mezi lednem a říjnem vzrostl o 4,4 % a dosáhl tak hodnoty 46,4 miliardy EUR. Vývoz do zemí mimo EU vzrostl ve stejném období o 2,3 %. Potěšující výsledky pro agenturu GEFA představuje vývoz zemědělských produktů do Ruska, který v minulých měsících výrazně vzrostl, a to i přes stále přetrvávající sankce udělené Moskvě v důsledku konfliktu mezi Krymem a Ukrajinou. Naopak došlo k výraznému poklesu vývozu do Číny o 11,7 % a k ještě markantnějšímu poklesu vývozu do Íránu o 37,7 %.

Zemědělské asociace varovaly před možností výskytu protekcionistických trendů v mezinárodním obchodě a to z důvodů pomalého postupu při tvorbě bilaterálních smluv.

Údaje asociace GEFA vyšly na veřejnost v rámci Mezinárodního zeleného týdne, který v současnosti probíhá v Berlíně a patří mezi jednu z největších světových akcí v oblasti zemědělství. Mimo jiné se letos bude zaměřovat i na nové přístupy v rámci udržitelného zemědělství.

Zdroj: Deutsche Welle
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: