Nezaměstnanost rekordně klesla, bez práce je pět procent lidí

9. 11. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Tuzemský pracovní trh pokračuje ve svém oživení. Nezaměstnanost na podzim opět klesá a blíží se k historickým minimům. V říjnu bylo v Česku bez práce pět procent lidí v produktivním věku.

Zatímco před třemi lety trápila české hospodářství vysoká nezaměstnanost, dnes se firmy potýkají s nedostatkem lidí. V některých okresech už je letos na podzim dokonce více volných pracovních míst než uchazečů o práci.

Podle čísel Úřadu práce (ÚP ČR) poklesla nezaměstnanost v Česku ze zářijových 5,2 procenta na říjnových 5 procent. Nepracovalo jen 366 244 lidí, což je nejméně od prosince 2008.

Volných míst nabízejí zaměstnavatelé více než 139 tisíc. To je naopak nejvyšší říjnová hodnota od roku 2007. Loni v říjnu bylo bez práce o 64 tisíc více lidí než letos.

Čísla stále kladně ovlivňuje rostoucí ekonomika. Současné období je charakteristické masivní poptávkou zaměstanavatelů po nových zaměstnancích. Pro řadu firem nicméně znamená nedostatek kvalifikovaných lidí problémy ve výrobě a pro vývozce omezení jejich exportních aktivit. Jinými slovy: mnoho českých firem už nedokáže uspokojit poptávku odběratelů.

Konec sezonních prací. Další pokles nebude

„V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezonních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,“ domnívá se generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost zůstává v Plzeňském kraji (3,4 procenta). O druhé místo se dělí Praha, Královéhradecký a Pardubický kraj s 3,6 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost je stále v Ústeckém kraji, kde nicméně poklesla o tři desetiny procentního bodu na 7,8 procenta.

Nejvíce volných pozic nabízejí zaměstnavatelé v Praze, ve středních Čechách a na severu Moravy. Celostátně na jedno volné pracovní místo připadá 2,6 uchazeče.

Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče, stavební a montážní dělníky, kuchaře, pracovníky ostrahy, případně svářeče. Ve skladech je zájem o obsluhu vysokozdvižných vozíků. Tradičně velká poptávka je po technických profesích, a to napříč všemi obory.

Tlak na růst mezd

„Zdravou kondici trhu práce potvrzuje počet evidovaných absolventů. V evidenci jich nyní bylo o 5 401 méně než v loňském roce. Skutečnost, že před měsícem jich bylo o 1 300 více, potvrzuje ochotu firem zaměstnat i pracovní sílu bez hlubších pracovních zkušeností,“ říká analytik Moneta Money Bank Filip Fyrbach.

„Pokles nezaměstnanosti a nedostatek volných uchazečů vytváří ideální podmínky pro růst mezd. V tomto směru se současná situace na pracovním trhu začíná stále více přibližovat té z let 2006 až 2008, kdy byla nezaměstnanost také velmi nízká a zaměstnanci byli silně nedostatkovým zbožím. Silný mzdový růst se tak velmi pravděpodobně bude týkat nejen druhé poloviny letošního roku, ale bude pokračovat i v roce 2017,“ potvrzuje tlak na růst platů expert společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Už v létě vyjádřil nad současným vývojem obavy analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Klesající nezaměstnanost je nepochybně příznivým jevem ze sociálního hlediska a zlepšuje stav státní pokladny tím, že zvyšuje příjmy ze sociálního pojistného a naopak snižuje potřebu vyplácení dávek v nezaměstnanosti. Radost ale nedělá zaměstnavatelům, kteří se potýkají a nadále budou potýkat s čím dál většími problémy při rozvoji svých firem," varuje Sobíšek.

(jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek