Nizozemsko obdrželo nobelovu cenu za potraviny

17. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 13.06.2019

Simon Groot, pěstitel zeleniny a šlechtitel semen z nizozemského města Enkhuizen, začal dodávat farmářům semena zeleniny již roku 1982. O dekádu později, nyní dvaaosmdesátiletý Nizozemec, vyhrál American World Food Prize – cenu, která se uděluje za významný přínos v potravinářském průmyslu – v tomto případě za zvýšení produktivity (a tím i samozřejmě obratu) milionů farmářů ve více než 60 zemích světa. Američané ji také často označují jako „Nobelova cena za potravinářství a zemědělství“. Groot je prvním Nizozemcem, který tuto cenu získal a s ní finanční hotovost ve výši 250 tisíc amerických dolarů. Jeho předchůdci byli většinou vědci či teoretici.

Společnost East-West Seed je v Nizozemsku téměř neznámá, ale v Africe a Asii mají obrat okolo 150 milionů EUR. „Je pěkné, že se Nizozemsku -  jako hospodářské velmoci a důležitá zemi v zahradnictví a pěstitelství - dostalo takého ocenění,“ dodává Groot.

Společnost také školí více než 50 000 malých farmářů ve zefektivňování metod pěstitelství. Cílem společnosti je lepší dostupnost zdravého jídla co do množství a samozřejmě výsledné ceny.

zdroj: Financieele Dagblad
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: