Nizozemsko přichází o národní klenot

16. 4. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 16.04.2019

Dovedete si představit tatarskou bez omáčky? Nizozemsko možná přijde každým dnem o jeden z nejtypičtějších dezertů - alespoň tedy co do názvu. Populární vanilkový dezert vanillevla, první z řady příchutí řídkých pudingů, přijde o vanilku.

Proč? Vanilka je vlastně bez vanilky, jak ukázala nezávislá studie populárního nezávislého testu kvality potravin Foodwatch. Ten poukázal na skutečnost, že složení produktu neodpovídá názvu a je to v nesouladu s nařízeními EU o označování potravinových výrobků.

Mlékárenský koncern FrieslandCampina, který vanillevla vyrábí pod značkou Oprimel, přislíbil recept přizpůsobit názvu a uspokojit tak nejen Brusel, ale i nizozemskou Komisi pro kontrolu kodexu reklamy a propagace Stichting Reclame Code. Slíbeno, nesplněno a namísto změny receptury (která by vyšla na jmění) se právnící ohání slovem "příchuť". Foodwatch k tomu dodává, že vanilka bez vanilky dlouhá léta procházela jen proto, že Úřad pro zboží a potraviny (NVWA, patřící pod nizozemské Ministerstvo hospodářství, přírody a kvality potravin) prostě ve jménu zachování národního klenotu přivíral oči.

zdoj: www.dutchnews.nl
Sestavil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: