Norsko a Evropská unie liberalizují vzájemný obchod se zemědělskými produkty

2. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Norsko a Evropská unie liberalizují vzájemný obchod se zemědělskými produkty Dne 1. října 2018 vstoupila v platnost dohoda o dodatečných obchodních preferencích pro obchod se zemědělskými produkty mezi Norskem a členskými státy EU. Čeští výrobci tímto získávají možnost bezcelně vyvážet do Norska některá živá zvířata a řadu nových produktů živočišného a rostlinného původu. V rámci navýšených norských nulových dovozních kvót se bezcelní dovoz bude vztahovat i na některé typy čerstvého masa a živých rostlin.

V rámci naplňování závazku postupné liberalizace vzájemného obchodu se zemědělskými produkty vyplývající ze Smlouvy o Evropském hospodářském prostoru (EHP) se EU společně s Norskem v červenci 2018 dohodly na prohloubení vzájemné obchodní výměny s vybranými typy zemědělských produktů. Dohoda o dodatečných obchodních preferencích formálně vstoupila v platnost k 1. říjnu 2018 a od tohoto dne Norsko zaručuje bezcelní přístup pro produkty ze zemí EU v 36 nových tarifních položkách, včetně živých koňů, některých živočišných produktů a krmiv, zeleniny, ovoce, ořechů, některých typů cukrů, ovocných džusů a fermentovaných nápojů. Norsko zároveň rozšířilo nulové dovozní kvóty pro hovězí maso, drůbež, sýr a tvaroh, kukuřici, saláty či párky a některé typy salámů. Naopak do zemí EU bude Norsko moci nově bezcelně vyvážet např. husí játra, quinou, třešně, některé typy hub, ostružiny, javorový cukr či fazole.

Dohoda o dodatečných obchodních preferencích nabízí nové obchodní příležitosti pro vývozce z EU i Norska a je jedním z důležitých milníků prohlubující se liberalizace obchodu se zemědělskými produkty, které jsou jinak vyňaty z působnosti Smlouvy o EHP.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslo (Norsko). Autor: Jakub Utěšený, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek