Nový Průvodce pro podnikání ve Španělsku

21. 11. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Nový Průvodce pro podnikání ve Španělsku Dne 15. listopadu 2017 představila španělská vláda každoroční aktualizaci Průvodce pro podnikání ve Španělsku. Materiál je cennou pomůckou pro všechny firmy, které se o tento trh zajímají.

Publikace Guide to business in Spain 2017 (Guía de negocios en España) vyzdvihuje zejména dobrou kondici španělské ekonomiky:  Španělsko překonalo krizi, dnes je druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropě a 9. nejotevřenější ekonomikou světa. Toto ekonomické prostředí dělá ze Španělska přívětivou destinaci pro zahraniční investice, což je vidět na desetiprocentním meziročním nárůstu investic.

„Díky řadě provedených reforem, které mají za cíl liberalizovat a co nejvíce odbyrokratizovat podnikatelské prostředí, se nám daří každoročně lákat více zahraničních investorů,“ pochvalovali si zástupci Ministerstva ekonomiky na prezentaci Průvodce. Nejlépe hodnocené reformy se za poslední rok mj. týkají fiskálního systému (zahrnuté jsou reformy od konce roku 2016), rozdělování veřejných financí, přístupu na španělský trh obecně či podmínek pracovního trhu, který se postupně konsoliduje a zaznamenává větší flexibilitu a předvídatelnost. Za pozornost stojí také reformy podporující OSVČ a začínající podnikatele.

„Španělsko se snaží v řadě oblastí zatraktivnit svou nabídku pro zahraniční firmy i investory. Prioritou vlády bude i nadále zrychlovat proces vydávání pracovních povolení či rozšiřovat seznam zemí, s nimiž má Španělsko uzavřenu dohodu o sociálním pojištění. Naposledy se k tomuto seznamu připojila Čína – dohoda s ní bude publikována zřejmě v nejbližších dnech,“ doplňuje zástupkyně velvyslankyně české ambasády Zdeňka Kostik Šubrová.

Během prezentace se mohli účastníci seznámit také s novou verzí dokumentu Barometr podnikatelského klimatu z pohledu zahraničního investora. Průzkumu, na jehož základě byla výsledná data Barometru získána, se zúčastnilo téměř 800 podniků z celkového počtu cca 12 000 zahraničních subjektů, které v zemi působí.

Dle Barometru Španělsko zůstává atraktivní destinací pro zahraniční podniky a jeho pozice se rok od roku zlepšuje. Analytici zároveň připomněli, že pro udržení této atraktivní tendence bude i nadále třeba pracovat zejména na zlepšení důvěry podniků ve španělskou ekonomiku a její odolnost vůči vnějším negativním vlivům.  

Ačkoli celkově hodnocení oslovených zahraničních firem je veskrze pozitivní, v určitých oblastech má Španělsko stále co dohánět: firmy zmiňují zejména vzdělávání pracovníků, cenu energií či fiskální podmínky.

Nejlépe hodnocenými aspekty byly za letošní rok kapitoly infrastruktura, velikost trhu a kvalita života – naopak nejhůře dopadla kapitola finančních nákladů (zejména v zajišťování kvalifikované pracovní síly); vysoké ceny energií a elektřiny, jazykové nedostatky pracovníků a přetrvávající každodenní administrativní zátěž

„Celkově lze shrnout, že se meziročně Španělsku hodnocení zlepšilo ve všech aspektech kromě jediného: daňového zatížení. Tam se hodnocení meziročně zhoršilo a to spolu se varovným prstem za ceny energií a nedostatečně kvalifikovanou pracovní sílu znamená pro španělské instituce výzvu k pokračování reforem daňového systému, k revizi energetických politik a k většímu důrazu na vzdělávací strategie“, komentuje závěrem Zdeňka Kostik Šubrová.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Madridu (Španělsko). Autor: Z. Kostik Šubrová, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek