Nový Zéland: Vztahy země s EU

21. 5. 2019

© Zastupitelský úřad ČR v Sydney (Austrálie)

3.1. Zastoupení EU v zemi

Od května 2004 působí ve Wellingtonu Delegace Evropské unie. Jejím vedoucím a velvyslancem je Mr. Bernard Savage.

Poštovní adresa: P.O. Box 5106
Adresa: Level 14,  Solnet House
70 The Terrace
Wellington 6011, NEW ZEALAND
Tel.: +64 4 472 9145

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Spolupráce NZ a EU se v současné době opírá o Dohodu o spolupráci (Partnership Agreement on Relations and Cooperation - PARC) mezi NZ a EU, která je v platnosti od roku 1999. Na společném jednání v Bruselu 29. 10. 2015 se prezident Juncker, předseda Evropské rady  Tusk a NZ premiér Key dohodli na odstartování negociačního procesu budoucí FTA NZ-EU. V březnu 2017 byly ukončeny tzv. scoping exercices. V červnu a říjnu 2018 proběhla 1. a 2. kolo negociačních jednání, 3. kolo jednání v únoru 2019.

EU představuje pro NZ třetího největšího obchodního partnera, obchod zbožím a službami s EU tvoří pro NZ 15% celkové obchodní výměna zboží a služeb. Vývoz NZ do EU (mimo Velkou Británii) dosáhl v roce 2017 výše 5,2 mld NZD, dovoz z EU pak 10,7 mld NZD. Největší položky vývozu NZ do EU v roce 2018 tvořily maso, ovoce a víno, mořské plody. Z EU se na NZ dováží hlavně automobily, náhradní díly a doplňky, stroje, léky a farmaceutika a služby spojené s dopravou.

Od FTA EU-NZ novozélandská strana očekává 1,2 - 2 mld NZD nárůst NZ HDP, 20% nárůst vývozu z EU a zmírnění celních a necelních překážek. Za problematické body vyjednávání jsou vnímány jednak potravinářská produkce (zájem EU na ochraně zeměpisných označení původu potravin, zejména sýrů) a dále délka patentové ochrany biologických léků (NZ ji má nastavenu na 5 let, zatímco EU ji v některých obchodních dohodách prodloužil; až na 10 let; NZ se obává nárůstu cen léků).

NZ exportuje do EU zejména skopové maso, víno, ovoce a vlnu. Z EU jsou na NZ exportovány zejména automobily, letadla, léčiva a zemědělské stroje.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

EU řadí Nový Zéland do zemí programů, které mohou získávat prostředky z Nástroje partnerství. EU podporuje studentskou mobilitu i mobilitu učitelů a vědců v rámci Erasmus+.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: