Obchod, pohostinství, ubytování – statistický přehled

19. 4. 2018 | Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)

Údaje a data zahrnující obchod, opravy a údržbu motorových vozidel a ubytování a stravování.

V maloobchodě se neočištěné tržby meziročně reálně zvýšily ve všech měsících roku 2017. Největší vliv na jejich růst měl prodej nepotravinářského zboží, který se významně podílel i na březnovém nejvyšším meziročním růstu maloobchodu, a to o 8,7 %. Naopak nejnižší růst (o 0,9 %) byl vykázán v únoru.

Vývoj tržeb maloobchodu byl v prvních třech čtvrtletích poměrně vyrovnaný s meziročním růstem o 5,3 až 5,5 %, ve 4. čtvrtletí zrychlil na 6,2 %. Z hlediska dynamiky růstu byl rok 2017 třetím nejlepším od roku 2008. Více rostly tržby jen v roce 2015 (o 6,3 %) a v roce 2016 (o 5,7 %). Oproti roku 2016 se tempo růstu tržeb nepotravinářského zboží zvýšilo, naopak u pohonných hmot a potravin se snížilo.

V rámci ubytování v České republice rovněž známe předběžné výsledky návštěvnosti za letní sezónu 2017. V tomto období přijelo do hromadných ubytovacích zařízení celkem 7,0 mil. hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 5,9 %. Počet zahraničních hostů byl vyšší o 6,1 %, domácích návštěvníků přibylo o 5,8 %. Z pohledu kategorizace ubytování byl největší zájem o služby hotelů.

Domácí klientela navýšila v ubytovacích zařízeních přenocování o 3,6 % a hosté ze zahraničí strávili v ubytovacích zařízeních o 5,1 % více nocí. Meziroční růst zaznamenaly téměř všechny kategorie ubytovacích zařízení, vyjma kategorie turistických ubytoven a chatových osad. V hotelích se počet přenocování zvýšil o 5,1 %, v penzionech o 7,2 % a v kempech o 5,0 %.

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek